Káhira - Nejnebezpečnější megapolí na světě pro ženy je hlavní město Egypta Káhira. Ukázala to studie, již dnes zveřejnila organizace Thomson Reuters Foundation.
Odborníci pro práva žen hodnotili 19 světových měst s více než deseti miliony obyvatel, zaměřili se přitom na sexuální násilí, přístup ke zdravotní péči a vzdělání a pracovní příležitosti. Nejbezpečnější megapolí je pro ženy Londýn, na druhé příčce se umístilo Tokio a na třetím pak Paříž.
Do desítky nejhůře hodnocených měst patří především africké a asijské metropole, jako je konžská Kinshasa, bangladéšská Dháka nebo indické Dillí, ale i turecký Istanbul nebo peruánská Lima.
Aktivisté bojující za práva žen v Káhiře podle zpravodajského serveru BBC připisují špatné hodnocení egyptské metropole staleté tradici diskriminace, která omezuje snahy prosadit pokrokový přístup k ženám. Podle egyptské novinářky Šahiry Amínové je život pro ženy ve městě velmi těžký a obtěžování čelí i při tak běžné činnosti, jako je chůze po ulici.
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
před 1 hodinou
Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Nejméně 12 mrtvých
před 1 hodinou
Trump v Íránu zásadně mění strategii. Místo útoků zahajuje ekonomickou válku
před 3 hodinami
Počasí čeká o víkendu zlom. Do Česka se přižene déšť
včera
Orbán se po volební porážce už v EU nechce ukazovat. Na summitu ho zastoupí Fico
včera
Jaký je skutečný stav? Írán navenek projevuje vzdor, uvnitř se ale hroutí
včera
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
včera
Trump se nechal vyobrazit jako Ježíš. Teď tvrdí, že to bylo jinak
včera
Životní minimum se zatím nezvyšuje, rozhodla Babišova vláda
včera
Ve StarDance bude i úplný nováček. Lidé ho mohou znát z muzikálů
včera
Papež Lev se Trumpem rozhodit nenechal. Na jeho poslední kritiku zareagoval chladně
včera
Zrušení veta na půjčku Ukrajině nebude zadarmo? Magyar poprvé jednal s představiteli EU
včera
Pohonné hmoty budou levnější. Vláda na zítřek snížila strop
včera
Paradox války v Íránu: Krize přinesla astronomické zisky pro největší ropné společnosti na světě
včera
Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi
včera
Generální tajemník NATO Mark Rutte přijede na oficiální návštěvu České republiky
včera
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
včera
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
včera
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
včera
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
Bývalý diplomat a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička se ostře opřel do současného dění na české politické scéně, přičemž varoval před bující cenzurou. Podle jeho slov dochází k nepřípustné situaci, kdy ministr obrany Jaromír Zůna cenzuruje vrchního velitele ozbrojených sil. Telička v této souvislosti poznamenal, že o práci samotného ministra obrany není příliš slyšet, neboť má zakázáno mluvit s médii a působí spíše jako stínová postava.
Zdroj: Libor Novák