New York/Káhira - Islámský stát se až dnes přihlásil k zodpovědnosti za úterní útok na newyorském Manhattanu, při kterém zemřelo osm lidí. Atentátník Sayfull Saipov, který byl obžalován z terorismu, vyšetřovatelům sdělil, že zaútočil podle instrukcí IS a že chtěl zabít co nejvíce lidí.
IS se k atentátu přihlásil, pro své tvrzení ale neposkytl žádné důkazy. "Útočník je jedním z vojáků chalífátu," uvedla radikální organizace ve svém propagandistickém týdeníku An-Naba.
Uzbecký přistěhovalec Sayfullo Saipov v úterý na newyorské stezce pro pěší a cyklisty zabil pronajatou dodávkou osm lidí a dalších více než deset osob zranil. Saipov, který byl obžalován z terorismu, vyšetřovatelům sdělil, že postupoval podle návodu šířeného hnutím Islámský stát a že chtěl zabít co nejvíc lidí.
"IS se zrovna přihlásil k tomu, že to zdegenerované zvíře, které ve West Side (na Manhattanu) zabilo a zranilo úžasné lidi, byl voják chalífátu," napsal prezident Donald Trump na twitteru. "V reakci na to armáda poslední dva dny útočí na IS mnohem tvrději. Za každý útok na nás zaplatí vysokou cenu!" dodal. Agentura AP s ohledem na Trumpovo prohlášení uvedla, že není známo, zda prezident schválil po úterním teroristickém činu v New Yorku nějaká přímá odvetná opatření.
Trump již dříve označil Saipova za zvíře a prohlásil, že se zasadí o to, aby byla zrušena vízová loterie, díky které ročně může získat povolení k přistěhování do USA 50.000 lidí. V loterii získal vízum i Saipov.
"Newyorský terorista byl šťastný, když požádal o vyvěšení vlajky IS (Islámského státu) ve svém nemocničním pokoji. Zabil osm lidí a vážně jich zranil 12. Měl by dostat trest smrti!" napsal ve čtvrtek Trump. O tom, že Saipov žádal vyvěšení vlajky teroristického hnutí ve svém pokoji, informovala americká média s odvoláním na dokumenty předložené soudu.
Související
Uzbek, jenž v New Yorku zabil autem osm lidí, se cítí nevinen
Horor v New Yorku: Velká porota obžalovala z terorismu uzbeckého atentátníka
Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017) , Islámský stát (IS) , Sayfull Saipov , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 2 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 3 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 4 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 5 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 6 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 8 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 9 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 10 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
Zima sice začíná úřadovat, ale na brusle by lidé měli chodit především na hokejové stadiony. Nikoliv na přehradu, jak to udělala žena, která ve Špindlerově Mlýně vyrazila na zamrzlou vodní plochu dokonce s kočárkem.
Zdroj: Jan Hrabě