Washington/Tokio - Americké prezident Donald Trump během státní návštěvy Asie poněkud zmírnil svou rétoriku vůči KLDR. Doposud tvrdil, že pro diplomacii již není místo, nyní však připouští, že by si se severokorejským vůdcem Kim Čong-Unem mohle sednout k jednomu stolu a společně vyřešili jadernou krizi. Kromě Číny by do konfliktu chtěl přitáhnout i Rusko, s prezidentem Vladimirem Putinem by se měl sejít na jednání ve Vietnamu.
Pro americkou televizi v neděli uvedl, že by rád jednal u stolu s kýmkoliv. Na dotaz moderátora, zda by tváří tvář mluvil i s diktátory, Trump uvedl, že by byl i k této možnosti otevřený, ačkoliv v případě Kim Čong-Una je příliš brzy na závěry. "Nemám problém s nikým. Nemyslím si, že jednat s diktátorem je známkou slabosti," uvedl prezident v rozhovoru.
Prohlášení poněkud kontrastuje s předchozími hrozbami, že hodlá v případě nutnosti "totálně zničit KLDR", pokud si země dovolí vojensky jednat proti zájmům USA a jejich spojenců. Minulý měsíc dokonce zkritizoval i Rexe Tillersona za to, že se stále snaží o vedení dialogu s vládou Severní Koreje. "Řekl jsme Tillersonovi, že plýtvá časem, pokud se snaží o diplomacii s naším rakeťákem," napsal nedávno Trump na twitter.
Ještě před nástupem do post prezidenta Donald Trump tvrdil, že by jednal s Kim Čong-Unem rád a ještě vtipkoval, že by si měl s sebou na jednání přinést americké hamburgery. Během Trumpova úřadování však počet severokorejských jaderných testů stoupl a nyní jsou obě země v ostré slovní konfrontaci na pokraji války.
Trumpova státní návštěva v Asii začala v neděli setkáním s japonským premiérem Šinzó Abem, poté by měl zamířit do Jižní Koreji, Číny, Vietnamu a svou cestu zakončí na Filipínách. Korejská krize bude jedním ze stěžejních témat státních jednání. Ve vietnamském městě Da Nang by mělo dojít i k setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
"Chceme, aby Putin pomohl v otázce severokorejské krize," řekl prezident Trump na palubě Air Force One novinářům. Spojené státy mezitím zvažují, zda mají vrátit Severní Koreu zpátky na seznam zemí podporující terorismus. I když se vláda Kim Čong-Una přímo nezúčastní útoků klasifikovaných jako terorismus, při kterých přicházejí o život civilisté, režim je podezírán z narušování kybernetické bezpečnosti.
Související
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
Donald Trump , Kim Čong-un , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 43 minutami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 1 hodinou
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 2 hodinami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 3 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 3 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 4 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 5 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 7 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
včera
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
včera
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
včera
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
včera
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu.
Zdroj: Jan Hrabě