Paříž/Washington - Politika Spojených států vůči Íránu je nebezpečná a povede ke zrodu nové izolované jaderné velmoci, jakou je například Severní Korea. To uvedl pro aktuální číslo amerického časopisu Time francouzský prezident Emmanuel Macron.
Teherán podepsal před dvěma lety dohodu o omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení všech sankcí proti Íránu. To se však nelíbilo Donaldu Trumpovi, který se domníval, že Írán v jaderném programu pokračuje dál a zavedl znovu proti němu sankce.
Macron pro Time uvedl, že se pokoušel přesvědčit svého amerického kolegu Donalda Trumpa, aby se zachoval cestou zdravého rozumu.
"Ptal jsem se ho, jestli nabízí na vyřešení íránské jaderné otázky nějakou alternativu. Pokud chce porušit smlouvu o jaderných zbraních, kterou USA s Íránem podepsaly, vytvoří novou Severní Koreu. Jakou má jinou možnost? Zaútočit na Írán? To by bylo čiré bláznovství," řekl Macron.
Írán podepsal dohodu o omezení programu společně s šesti velkými světovými mocnostmi - s USA, Ruskem, Čínou, Spojeným královstvím, Francií a Německem.
Podle francouzského státníka je Trump mužem, který nepřemýšlí o ústupcích. To prý potvrdil i v případě odstoupení od Pařížské dohody, která řešila otázku globálních klimatických změn na Zemi.
"Nemůžeme jednat z téměř dvěma stovkami zemí o změnách v dohodě, to je nereálné," řekl Macron, který vyzval Trumpa, aby zvážil odstoupení USA od dohody.
Související
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
USA (Spojené státy americké) , Francie , Emmanuel Macron , Donald Trump , Írán , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
před 1 hodinou
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
před 3 hodinami
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
před 4 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 5 hodinami
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 6 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 7 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 7 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 8 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 9 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 9 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 10 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 11 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 12 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 13 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 14 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Americké velvyslanectví v Bagdádu vydalo naléhavou výzvu všem občanům USA, aby opustili Irák, jakmile to bude bezpečné. Do doby, než se podmínky pro odjezd stabilizují, mají Američané v zemi vyhledat bezpečný úkryt a setrvat v něm. Toto varování přichází v momentě, kdy se irácká bezpečnostní situace prudce zhoršuje vlivem probíhajícího regionálního konfliktu.
Zdroj: Libor Novák