Emmanuel Macron

NATO

NATO šíří svůj vliv do Asie, našlo zde důležité spojence. Indopacifik není severní Atlantik, míní Macron

Severoatlantická aliance se snaží posílit svou roli ve světě. Svou pozornost směřuje také na oblast Indopacifiku. Server The Conversation poukázal na prohlubující se pouto mezi NATO, Japonskem, Jižní Koreou, Austrálií a Novým Zélandem. Všechny tyto země se již podruhé za sebou zúčastnily summitu NATO. Má to ale háček – tato působnost už přesahuje severní Atlantik, což některým západním politikům není při chuti.
Emmanuel Macron

Macron během nepokojů nechce opustit Francii. Ruší i státní návštěvu

Kvůli trvajícím nepokojům ve Francii odložil prezident Emmanuel Macron svou státní návštěvu  Německa, která měla začít v neděli. Od úterý se ve Francii konají násilné nepokoje, které byly vyvolány smrtí 17letého mladíka během policejní kontroly. Macron se dokonce předčasně vrátil ze summitu Evropské unie v Bruselu, aby se mohl účastnit jednání meziresortního krizového štábu.
Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Ve Francii se spekuluje o Macronově třetím mandátu. Ústava to neumožňuje, cesty ale jsou

V dubnu loňského roku obhájil prezident Francie Emmanuel Macron svůj mandát, a tak mu zbývají ještě téměř čtyři roky do konce jeho funkčního období. Ústava v zemi umožňuje zastávat nejvyšší státní funkci pouze dvakrát po sobě, což vede ke spekulacím o tom, kam povedou jeho další kroky. Server Politico už dříve spekuloval, že by se mohl pokusit o třetí mandát, Macron to ale vyloučil.
Emmanuel Macron

Macron v zákulisí finančního summitu usiluje o účast na akci BRICS. Moskva už reagovala

Dnes a zítra se v Paříži koná summit o novém globálním finančním paktu, jehož cílem je nalézt globální cíle v boji proti chudobě, omezování emisí ohřívajících planetu a ochraně přírody. Ve stínu probíhá diplomatický boj francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o účast na summitu BRICS po boku lídrů z Ruska nebo Číny. Moskva tuto možnost dnes odmítla. 
 Emmanuel Macron

Mírotvůrce Macron chce na summit, kde bude i Putin. Rozhodne se zítra

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce svou globální diplomacii jedné osoby posunout na další úroveň, píše Politico. Přeje si být pozván na summit BRICS. O jeho účasti zřejmě zítra rozhodne jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který je organizátorem fóra, na summitu o novém globálním finančním paktu v Paříži.  
Snímek z videa, kde prezident Emmanuel Macron pije pivo značky Corona během oslav.

VIDEO: Prezident Macron čelí kritice. Vypil pivo na ex

Podle zprávy Radio France Internationale se francouzský prezident Emmanuel Macron dostal do středu pozornosti kvůli videu, které zachycuje jeho rychlé vypití celé láhve piva během 17 vteřin v šatně ragbyového klubu. Tento incident vyvolal ve Francii debatu o alkoholové konzumaci a vyvolal obvinění z nezodpovědného chování a toxické maskulinity v případě prezidenta.
Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron apeluje na Evropu: Vybudujme vlastní protivzdušnou obranu, nespoléhejme se na americko-izraelský systém

V pondělí přednesl francouzský prezident Emmanuel Macron naléhavou výzvu evropským státům, aby aktivně usilovaly o dosažení větší nezávislosti v oblasti obrany vzdušného prostoru a vyjádřil své obavy ohledně přílišného spoléhání na Spojené státy. Tento problém ještě získává na významu v důsledku probíhající ruské války na Ukrajině. Uvedl server The Times of Israel s odkazem na agenturu AP.

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 26 minutami

před 39 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 47 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

V Kosovu zaútočily desítky profesionálně vycvičených ozbrojenců. Policie je obklíčila

Kosovský premiér Albin Kurti informoval o incidentu, který se v neděli odehrál ve vesnici Banjska. Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců s profesionálním výcvikem. Stalo se tak pár hodin po oznámení, že během střetů byl zabit kosovský policista.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy