Washington - Spojené státy dle očekávání vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla odsoudit uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová veto hájila s tím, že Spojené státy jsou svrchovaná země a mohou mít ambasádu, kde chtějí.
Pro návrh rezoluce, který předložil Egypt, hlasovalo všech ostatních 14 zemí Rady bezpečnosti. Uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele vyvolalo bouřlivé protesty zejména v muslimském světě.
Rezoluce vyjadřovala "hlubokou lítost nad nedávným rozhodnutím týkajícím se statusu Jeruzaléma", aniž podle agentury Reuters konkrétně zmiňovala Spojené státy či Trumpa. V návrhu se mimo jiné uvádělo, že jakékoli rozhodnutí či akce, které mají změnit "charakter, status či demografické složení" Jeruzaléma, "nemají legální účinek". Text vyzýval ke zrušení takových kroků, které odporují rezolucím Rady bezpečnosti.
Rezoluce rovněž apelovala na všechny země OSN, aby se zdržely přesouvání svých diplomatických zastoupení do Jeruzaléma. Takový záměr ale zatím vyjádřil právě jen Trump.
Velvyslankyně Haleyová rezoluci OSN označila za "další příklad" toho, že OSN "dělají více škody než užitku" co se týče izraelsko-palestinského konfliktu. Haleyová rovněž uvedla, že USA pokračují v úsilí o mír na Blízkém východě.
Veto USA kritizovalo turecké ministerstvo zahraničí, podle něhož Spojené státy opět prokázaly, že nejsou objektivní. Ministerstvo uvedlo, že je vetem šokováno a že je nepřijatelné, aby Rada bezpečnosti zůstala kvůli vetu v této záležitosti "nečinná".
Poradce šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse označil veto USA za "provokaci". Podle Abbásova mluvčího Nabíla abú Rudajná veto porušuje mezinárodní dohody a "nepomůže k vytvoření míru v regionu".
Americké veto naopak přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který tak učinil ve videovzkazu zveřejněném na svém twitteru. "Rozptýlili jste temnotu, jeden porazí mnohé, pravda porazí lež. Děkuji, prezidente Trumpe. Děkuji, Nikki Haleyová," poděkoval Netanjahu i americké velvyslankyni při OSN.
Související
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
USA (Spojené státy americké) , OSN , Jeruzalém , Izrael , Hana Polanská Turečková , palestina , Nikki Haleyová , Donald Trump , Benjamin Netanjahu
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
před 1 hodinou
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
před 1 hodinou
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
před 2 hodinami
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
před 3 hodinami
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
před 3 hodinami
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
před 4 hodinami
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
před 5 hodinami
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
před 6 hodinami
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
před 7 hodinami
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
před 7 hodinami
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
před 8 hodinami
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
před 9 hodinami
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese první květnový prodloužený víkend?
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
Spojené arabské emiráty oznámily, že 1. května vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu. Tuto informaci potvrdila státní tisková agentura WAM. Odchod se týká i širší skupiny OPEC+, do které patří také Rusko a další spojenci, kteří se skupinou spolupracují na produkčních politikách.
Zdroj: Libor Novák