Miami - Kvůli střelbě ve střední škole ve floridském Parklandu byl zadržen devatenáctiletý Nikolas Cruz. Útok nepřežilo nejméně 17 osob. Co vlastně o podezřelém z masakru víme?
Útočník je bývalý student střední školy Marjory Stonemanové-Douglasové, z níž byl před rokem z kázeňských důvodů vyloučen. Právě v této škole se středeční masakr odehrál.
Nikolas Cruz je osiřelým adoptivním dítětem; jeho adoptivní otec zemřel před několika lety, matka loni v listopadu. Bývalí spolužáci ho popisují jako nesmělého, jako samotáře či jako podivína; byl v péči psychiatrické kliniky, už rok tam ale nedocházel.
Mladík měl podle všeho sklony k násilí, na internetu pod vlastním jménem před časem tvrdil, že se stane „školním střelcem". Poloautomatickou pušku AR-15 použitou při masakru si legálně koupil loni, když prošel kontrolou běžnou při nákupu zbraně.
Cruz byl členem ozbrojené skupiny bělošských extremistů pod názvem Clearwater Republic of Florida, kteří touží po „bílé Floridě". Podle vůdce skupiny také absolvoval jejich ozbrojený výcvik.
Motivem činu prý mohl být byl jeho nedobrovolný rozchod s dívkou; Cruz střílel na svatého Valentýna. Policie ale tuto teorii zatím nepotvrdila.
Pracoval v obchodě s levným zbožím Dollar Tree v Parklandu.
Související

Útočník z Floridy Cruz dostal za vraždu 17 lidí ve škole doživotí

Střelec ze školy na Floridě má podle poroty dostat doživotí
Nikolas Cruz (útočník z Floridy) , střelba ve škole na Floridě (14. 2. 2018) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
včera

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
včera

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
včera

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
včera

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
včera

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
včera

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
včera

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
včera

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
včera

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
včera

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
včera

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
včera

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
17. května 2025 21:57

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
17. května 2025 21:02

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
17. května 2025 19:56

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno 17. května 2025 18:44
Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub