Střelec ze školy na Floridě má podle poroty dostat doživotí

Porota v procesu s Nikolasem Cruzem, který v roce 2018 ve střední škole na Floridě zabil 17 lidí, doporučila doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění. Informovala o tom agentura AP. Porota se podle ní jednomyslně nedohodla na trestu smrti.

Podle floridského zákona je zapotřebí, aby se na trestu smrti shodli všichni porotci aspoň v jednom bodu obžaloby. Cruz byl souzen za 17 vražd a zranění 17 lidí. Soudkyně četla rozhodnutí porotců pro jednotlivé oběti.

Soudkyně Elizabeth Schererová podle AP formálně verdikt oznámí 1. listopadu, kdy dostanou možnost promluvit pozůstalí. Podle floridského zákona se soudkyně musí řídit doporučením doživotního trestu.

Nyní 24letý Cruz se před rokem přiznal, že 14. února 2018 zabil 14 studentů a tři zaměstnance školy a 17 lidí zranil. Řekl, že zvolil den svatého Valentýna, aby tento svátek studenti školy Marjory Stonemanové Douglasové v Parklandu nemohli už nikdy slavit.

Státní zástupce Mike Satz v procesu poukázal na to, že Cruz útok osm měsíců plánoval, sedm minut chodil chodbami školy a pak ze své poloautomatické zbraně vypálil 140 střel. Jako důkazy u soudu nechal přehrát záběry z bezpečnostních kamer a ukázal i fotografie mrtvých. Vypovídali učitelé a studenti, kteří přežili, obžaloba požadovala trest smrti.

Obhajoba se soustředila na tvrzení, že Cruze ještě před narozením poškodila jeho biologická matka, která v těhotenství pila alkohol. Potíže s chováním, které se u něj projevily už ve dvou letech, byly mylně diagnostikovány jako hyperaktivita, takže se Cruzovi nedostalo náležité léčby. Jeho adoptivní matka potíže nezvládala.

Mnozí rodiče mrtvých mluvili s novináři, když vyšli ze soudní síně, a vyjadřovali šok nad výrokem poroty. Fred Guttenberg, který přišel o 14letou dceru, řekl, že se rodinám obětí parklandské tragédie nedostalo spravedlnosti. "Po dnešním rozhodnutí je pravděpodobné, že budou další pokusy o hromadnou střelbu," řekl. Rodiče další oběti Alyssy Alhadeffové řekli, že jsou verdiktem poroty "znechuceni" a že "jediné správné rozhodnutí měl být trest smrti". "Jsem znechucený naším právním systémem a těmi soudci," řekl otec Ilan. "K čemu máme trest smrti?" uvedla jeho žena Lori. Otec zastřelené 14leté Giny Montaltové se pozastavil nad tím, že porota shledala polehčující okolnosti významnější než ty přitěžující. "Copak hlaveň přitištěná k tělu mé dcery nepřevyšuje těžké dětství toho, jak se jmenuje? Společnost by měla přehodnotit, kdo je tady obětí. Ne všichni jsou oběti. Má Gina, další synové a dcery, manželé a otcové, to oni jsou zde oběti," řekl Tony Montalto.

Profesor práv Bob Jarvis se domnívá, že pro žalující stranu nastala těžší situace než pro obhajobu, protože bylo na ní, aby přesvědčila o vině všech 12 porotců, mezi nimiž bylo pět žen. List The New York Times píše, že právní odborníci se domnívají, že rozhodnutí v tomto procesu ovlivnila klesající podpora trestu smrti v USA - souhlasí s ním pouze slabá většina Američanů.

Michal Schulman je otec učitele zeměpisu Scotta Beigela, který je jednou z obětí. Schulman v roce 2019 napsal v článku pro The Sun Sentinel, že by prokuratura neměla požadovat trest smrti, protože to bude pro rodiny příliš velké trauma. Když se ale dověděl detaily o útoku a jeho plánování, změnil názor a odvolal, co napsal. "To zvíře si zaslouží smrt," myslí si teď o Cruzovi.

Loni Cruz soudu sdělil, že svého činu velmi lituje. Jeho útok tehdy zůstával třetím nejhorším případem střelby na školách v dějinách USA, po masakrech na základní škole v Newtownu v Connecticutu a na Virginském polytechnickém institutu. Letos v květnu výčet rozšířila střelba na základní škole v texaském Uvalde, kde 18letý útočník postřílel 19 dětí a dvě učitelky.

Související

Nikolaus Cruz (útočník z Floridy)

Útočník z Floridy Cruz dostal za vraždu 17 lidí ve škole doživotí

Floridský soud dnes udělil doživotní trest vězení bez možností propuštění Nikolasovi Cruzovi, který ve škole ve městě Parkland na Floridě v roce 2018 zastřelil 17 lidí. Podle agentury AP neměla soudkyně Elizabeth Schererová na výběr, protože již dříve porota odmítla udělit čtyřiadvacetiletému střelci trest smrti.
Nikolaus Cruz (útočník z Floridy)

V USA začal proces o trestu pro střelce z Parklandu

Ve státě Florida dnes začal proces, v němž soudní porota rozhodne, zda uložit trest smrti pachateli jednoho z nejhorších střeleckých útoků na školách v dějinách Spojených států. Nikolas Cruz se u soudu již přiznal, že v roce 2018 zabil 14 studentů a tři pracovníky střední školy ve městě Parkland.

Více souvisejících

Nikolas Cruz (útočník z Floridy) soudy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy