Střelec ze školy na Floridě má podle poroty dostat doživotí

Porota v procesu s Nikolasem Cruzem, který v roce 2018 ve střední škole na Floridě zabil 17 lidí, doporučila doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění. Informovala o tom agentura AP. Porota se podle ní jednomyslně nedohodla na trestu smrti.

Podle floridského zákona je zapotřebí, aby se na trestu smrti shodli všichni porotci aspoň v jednom bodu obžaloby. Cruz byl souzen za 17 vražd a zranění 17 lidí. Soudkyně četla rozhodnutí porotců pro jednotlivé oběti.

Soudkyně Elizabeth Schererová podle AP formálně verdikt oznámí 1. listopadu, kdy dostanou možnost promluvit pozůstalí. Podle floridského zákona se soudkyně musí řídit doporučením doživotního trestu.

Nyní 24letý Cruz se před rokem přiznal, že 14. února 2018 zabil 14 studentů a tři zaměstnance školy a 17 lidí zranil. Řekl, že zvolil den svatého Valentýna, aby tento svátek studenti školy Marjory Stonemanové Douglasové v Parklandu nemohli už nikdy slavit.

Státní zástupce Mike Satz v procesu poukázal na to, že Cruz útok osm měsíců plánoval, sedm minut chodil chodbami školy a pak ze své poloautomatické zbraně vypálil 140 střel. Jako důkazy u soudu nechal přehrát záběry z bezpečnostních kamer a ukázal i fotografie mrtvých. Vypovídali učitelé a studenti, kteří přežili, obžaloba požadovala trest smrti.

Obhajoba se soustředila na tvrzení, že Cruze ještě před narozením poškodila jeho biologická matka, která v těhotenství pila alkohol. Potíže s chováním, které se u něj projevily už ve dvou letech, byly mylně diagnostikovány jako hyperaktivita, takže se Cruzovi nedostalo náležité léčby. Jeho adoptivní matka potíže nezvládala.

Mnozí rodiče mrtvých mluvili s novináři, když vyšli ze soudní síně, a vyjadřovali šok nad výrokem poroty. Fred Guttenberg, který přišel o 14letou dceru, řekl, že se rodinám obětí parklandské tragédie nedostalo spravedlnosti. "Po dnešním rozhodnutí je pravděpodobné, že budou další pokusy o hromadnou střelbu," řekl. Rodiče další oběti Alyssy Alhadeffové řekli, že jsou verdiktem poroty "znechuceni" a že "jediné správné rozhodnutí měl být trest smrti". "Jsem znechucený naším právním systémem a těmi soudci," řekl otec Ilan. "K čemu máme trest smrti?" uvedla jeho žena Lori. Otec zastřelené 14leté Giny Montaltové se pozastavil nad tím, že porota shledala polehčující okolnosti významnější než ty přitěžující. "Copak hlaveň přitištěná k tělu mé dcery nepřevyšuje těžké dětství toho, jak se jmenuje? Společnost by měla přehodnotit, kdo je tady obětí. Ne všichni jsou oběti. Má Gina, další synové a dcery, manželé a otcové, to oni jsou zde oběti," řekl Tony Montalto.

Profesor práv Bob Jarvis se domnívá, že pro žalující stranu nastala těžší situace než pro obhajobu, protože bylo na ní, aby přesvědčila o vině všech 12 porotců, mezi nimiž bylo pět žen. List The New York Times píše, že právní odborníci se domnívají, že rozhodnutí v tomto procesu ovlivnila klesající podpora trestu smrti v USA - souhlasí s ním pouze slabá většina Američanů.

Michal Schulman je otec učitele zeměpisu Scotta Beigela, který je jednou z obětí. Schulman v roce 2019 napsal v článku pro The Sun Sentinel, že by prokuratura neměla požadovat trest smrti, protože to bude pro rodiny příliš velké trauma. Když se ale dověděl detaily o útoku a jeho plánování, změnil názor a odvolal, co napsal. "To zvíře si zaslouží smrt," myslí si teď o Cruzovi.

Loni Cruz soudu sdělil, že svého činu velmi lituje. Jeho útok tehdy zůstával třetím nejhorším případem střelby na školách v dějinách USA, po masakrech na základní škole v Newtownu v Connecticutu a na Virginském polytechnickém institutu. Letos v květnu výčet rozšířila střelba na základní škole v texaském Uvalde, kde 18letý útočník postřílel 19 dětí a dvě učitelky.

Související

Nikolaus Cruz (útočník z Floridy)

Útočník z Floridy Cruz dostal za vraždu 17 lidí ve škole doživotí

Floridský soud dnes udělil doživotní trest vězení bez možností propuštění Nikolasovi Cruzovi, který ve škole ve městě Parkland na Floridě v roce 2018 zastřelil 17 lidí. Podle agentury AP neměla soudkyně Elizabeth Schererová na výběr, protože již dříve porota odmítla udělit čtyřiadvacetiletému střelci trest smrti.
Nikolaus Cruz (útočník z Floridy)

V USA začal proces o trestu pro střelce z Parklandu

Ve státě Florida dnes začal proces, v němž soudní porota rozhodne, zda uložit trest smrti pachateli jednoho z nejhorších střeleckých útoků na školách v dějinách Spojených států. Nikolas Cruz se u soudu již přiznal, že v roce 2018 zabil 14 studentů a tři pracovníky střední školy ve městě Parkland.

Více souvisejících

Nikolas Cruz (útočník z Floridy) soudy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy