Washington - Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek setkal se studenty a učiteli školy ve floridském Parklandu, kde minulý týden Nikolas Cruz (19) zabil sedmnáct lidí. Bílý dům slíbil, že bude klást velký důraz na kontrolu prodeje zbraní a prověřování psychického stavu kupujících.
"Prověrky budou velmi silné, velmi silný bude důraz na psychické zdraví," řekl prezident, který mluvil s očitými svědky střelby ve floridské škole. "Když jsem to vyslechl, musíme se do toho pustit," slíbil prezident návštěvníkům Bílého domu svou podporu.
"Není to už jen Parkland, je to celá Amerika. Je to každý student v každém městě," řekla Trumpovi studentka Ariana Kleinová, která střelbu v Parklandu přežila.
Podle Trumpa se americká vláda v úsilí o zpřísnění prodeje zbraní neomezí na slova, jak tomu bylo v minulosti. Podotkl nicméně, že vítá návrhy, aby pověřené osoby ve školách byly ozbrojeny, projdou-li speciálním školením. Zóny při amerických školách, kde se nesmějí nosit zbraně, by podle Trumpa měly být zrušeny. Své stanovisko zdůvodnil tvrzením, že policie většinou na místo střelby dorazí pozdě a zásah musí být okamžitý.
Prezident o tragédii v Parklandu očividně zmírnil svůj dosud odmítavý postoj k omezení prodeje zbraní, když se stejně jako mocná Národní asociace držitelů zbraní (NRA) odvolával na druhý dodatek americké ústavy. V úterý se vyslovil pro schválení zákona, který by vyřadil z prodeje takzvané "bump stocks", tedy urychlovače palby měnící poloautomatickou zrbaň v automatickou. Návrhem se na jeho pokyn zabývá ministerstvo spravedlnosti.
Podle agentury AP se kromě toho skupina republikánských a demokratických senátorů zabývá návrhem zákona, který by zvýšil celostátní věkový limit pro nákup střelných zbraní z 18 na 21 let.
Související
Američtí sportovci na olympiádě kritizují dění v USA. Z Bílého domu přišla ostrá reakce
Přežije Země Trumpa? Bílý dům se zmítá v chaosu jeho nálad, věří mu už jen třetina lidí
Donald Trump , střelba ve škole na Floridě (14. 2. 2018) , zbraně , Prezident USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajině dochází čas. O 90miliardové půjčce Kyjevu bude EU hlasovat výrazně dříve
před 3 hodinami
Tentokrát to na rychlobruslařském oválu necinklo. Zdráhalovou může přesto těšit TOP 10
před 3 hodinami
Europoslankyně Nikola Bartůšek opustila frakci Patrioti pro Evropu. Důvod nevysvětlila
před 4 hodinami
Český curlingový smíšený pár se rozloučil výhrou, týmová kombinace se českým lyžařům hrubě nevyvedla
před 4 hodinami
Po nevydařeném finiši ve štafetách se Davidová neukáže v individuálním závodě
před 4 hodinami
V Miláně nejsou s olympiádou spokojeni všichni. Proti sportovnímu svátku se tam i demonstrovalo
před 4 hodinami
OSN i EU ostře odsoudily rozsudek nad Jimmym Laiem
před 5 hodinami
Brexit obráceně. Sadiq Khan chce vrátit Británii do Evropské unie
před 6 hodinami
Britská policie opět vyšetřuje Andrewa. Měl předávat informace Epsteinovi
před 7 hodinami
Evropský sen o vlastních stíhačkách šesté generace se rozpadá. Macronův projekt je prakticky mrtvý
před 8 hodinami
Evropská komise zasáhla proti WhatsAppu. Populární aplikaci zřejmě čeká zásadní změna
před 9 hodinami
USA se bouří proti závěrům MSC: Nechceme rozbít NATO ani podkopat světové uspořádání. Pak zaútočily na EU
před 10 hodinami
Olympiáda bez umělého sněhu? Kvůli globálnímu oteplování prakticky nemožné
před 11 hodinami
Vláda ruší NERV. Pavla pustí do Mnichova, Macinka pojede samostatně
před 12 hodinami
Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi
před 12 hodinami
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
před 13 hodinami
Američtí sportovci na olympiádě kritizují dění v USA. Z Bílého domu přišla ostrá reakce
před 14 hodinami
Přežije Země Trumpa? Bílý dům se zmítá v chaosu jeho nálad, věří mu už jen třetina lidí
před 15 hodinami
Zemře za mřížemi? Jimmy Lai dostal 20 let vězení, svět vyzývá k jeho propuštění
před 16 hodinami