Washington/Praha - Bílý dům ve svém pondělním prohlášení uvedl, že Spojené státy jsou České republice vděčné za vydání Jevgenije Nikulina. Údajný ruský hacker má být ve čtvrtek předveden před soud, který bude rozhodovat o uvalení vazby.
"Postavení zločinců před soud je významným aspektem při udržování spolehlivosti internetu a obraně našich základních hodnot. Chválíme Českou republiku, že v této věci prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti," uvedl tiskový úřad Bílého domu.
Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Po převozu do USA Rus u soudu v San Francisku uvedl, že se cítí být nevinen.
Rusovi hrozí odsouzení na desítky let do vězení. Podle listu USA Today není jasné, zda Nikulin byl v nějakém sepětí s ruskou "trollí farmou" firmy Internet Research Agency, kterou americké úřady obviňují z vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA.
"Počítačové pirátství není jen zločin, je to přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí Američanů," uvedl americký ministr spravedlnosti a generální prokurátor Jeff Sessions v prohlášení. "V tomto případu je obžalovaný ruský občan obviněn z toho, že pronikl do počítačových systémů několika významných amerických firem s použitím ukradených identit a potenciálně získal přístup k osobním informacím milionů Američanů. To je hluboce znepokojující chování, které opět přichází z Ruska. Nebudeme tolerovat zločinné počítačové útoky a vyšetřování a stíhání těchto zločinů bude mít prioritu bez ohledu na zemi, odkud pocházejí," dodal.
Související
Hacker Nikulin je už několik měsíců na svobodě. Do USA ho vydalo Česko
Soud zamítl žalobu hackera Nikulina kvůli vydání do USA
Jevgenij Nikulin (ruský hacker zatčený v Praze) , Bílý dům USA , USA (Spojené státy americké) , Jeff Sessions , Česká republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
včera
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
včera
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
včera
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
včera
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
včera
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
včera
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
včera
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
včera
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
včera
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
včera
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
Česko si v těchto dnech užívá předčasné jaro, teploty dokonce mají v tomto týdnu překročit 15 stupňů. Zima ale možná ještě neřekla poslední slovo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) není vyloučeno, že se k nám v březnu dostane chladný vzduch z Arktidy.
Zdroj: Jan Hrabě