Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné dopravní trasy. Čínská flota, která je již dnes větší než Americká, a nové typy ruských zbraní jsou pro americké námořnictvo smrtící.
Jedná se o naprosto bezprecedentní přiznání, upozorňuje nationalinterest.com. Americké námořnictvo a námořní pěchota přiznaly, že nejsou schopny ochránit v případě války s Ruskem a Čínou oceánské obchodní tepny.
Je to poprvé od roku 1991 a rozpadu SSSR, kdy se tak stalo. „Strategické prostředí se rychle mění a před námořnictvem a námořní pěchotou stojí výzva, před kterou staly naposledy před vícenež dvaceti lety,“ prohlásil ministr válečného námořnictva Richard Spencer.
Hlavním nebezpečím jsou pro plavidla USA přesně řízené střely dlouhého doletu, které Rusko a Čína zavedly do výzbroje. Ty byly dodány i státům jako je KLDR, Sýrie nebo Írán. Námořní pěchota však již připravuje odpověď. „Stoupající hrozby, které představují revizionistické mocnosti a darebácké státy, vyžadují změnu v naší strategii. Musíme se stát smrtelnějšími, odolnějšími a v důsledku toho také více odstrašovat nepřítele před útokem,“ prohlásil velitel námořní pěchoty USA generál Robert B. Neller.
Amerika chce modernizovat své zbraně, vyvinout obranu proti ruským a čínským střelám a vyvinout nové senzory, které ji budou varovat před případným útokem. Posílit by mělo také letectvo, které by mělo střely likvidovat ještě před použitím a mělo by mít i nové základny ve světě.
Podle Spencera konec americké dominance znamená především, to že americké síly již se nebudou moci bezpečně přesouvat po oceánech a mořích. Jedná se tak nejen o ohrožení americké dominance na světových mořích, ale i na zemi. Například pří čínské invazi na Tchaj-wan by nemohly americké sily poskytnout včasnou pomoc. Problém je to i pro Evropu. Mnohá evropská námořnictva jsou v děsivém stavu a na pomoc US NAVY se spoléhá.
Související
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
USA (Spojené státy americké) , Námořnictvo , Čína , Rusko
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák