Washington - Jeden z hlavních právních poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa opustí koncem měsíce svou funkci. Oznámil to dnes Bílý dům. Advokát Ty Cobb měl v Trumpově právním týmu na starosti citlivou kauzu údajných ruských kontaktů prezidentova volebního štábu, kterou vyšetřuje FBI. O svém odchodu prý s Trumpem jednal několik týdnů. Náhradou za Cobba rozšíří Trumpův právní tým renomovaný advokát Emmet Flood.
Cobb nastoupil do Trumpových služeb loni v létě a stal se hlavní osobou pro kontakt Bílého domu se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který ruský vliv na americké prezidentské volby zkoumá. Podle serveru Politico Cobb vytrvale Trumpa přesvědčoval, aby Muellerovo vyšetřování na sociálních sítích nekomentoval. Mnohdy bylo varování marné.
Cobb zprostředkoval výslech více než dvaceti pracovníků Bílého domu před Muellerovým týmem a dodával FBI požadované dokumenty. Informace o advokátově odchodu přišla v době, kdy Mueller poprvé připustil možnost předvolání samotného Trumpa k podání svědecké výpovědi.
Informaci o možné obsílce pro hlavu státu zveřejnil Trumpův bývalý právník John Dowd, který rovněž patřil k vůdčím členům Trumpova právního sboru. Koncem března ale Dowd rezignoval, podle médií kvůli tomu, že prezident bral stále méně ohled na jeho rady. O příčinách odchodu Cobba Bílý dům novináře neinformoval.
Bílý dům dnes zároveň oznámil, že prezidentský právní tým rozšíří renomovaný washingtonský advokát Flood. Po Cobbovi podle mluvčí Sarah Sandersové převezme agendu ruského vyšetřování Roberta Muellera. Flood bude podle mluvčí "zastupovat prezidenta a vládu proti ruskému honu na čarodějnice".
Jak poznamenala agentura AP, Emmet Flood zastupoval bývalého prezidenta Billa Clintona během procesu ústavní žaloby, nebo-li impeachmentu. Tu Clinton v letech 1998-99 při hlasování v parlamentu těsně ustál.
Související
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Washington, D.C., USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd
před 2 hodinami
Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?
před 3 hodinami
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
před 4 hodinami
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
před 5 hodinami
Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji
před 6 hodinami
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
před 6 hodinami
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
před 7 hodinami
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
před 8 hodinami
Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze
před 9 hodinami
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
před 10 hodinami
Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let
před 10 hodinami
Tropické počasí si dalo pauzu a teď je zpět. Platí nové varování
před 11 hodinami
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
před 12 hodinami
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
před 13 hodinami
Násilný čin na Mostecku. Aktéry dva muži, jsou vážně zranění
před 13 hodinami
Kuba se opět ponořila do tmy. Problémy místních rozhodně nekončí
před 14 hodinami
Irsko se rozloučí s Glenem Hansardem. Pohřeb v katedrále bude zítra
před 15 hodinami
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
před 16 hodinami
Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
Série dronových útoků zasáhla několik regionů v Ruské federaci a způsobila vážné škody na průmyslové infrastruktuře. Podle vyjádření místních úřadů si útoky vyžádaly nejméně pět lidských životů a zasáhly mimo jiné další logistické centrum největšího ruského internetového prodejce Wildberries.
Zdroj: Libor Novák