Washington - Americký prezident Donald Trump odřekl své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, které se mělo konat 12. června v Singapuru. Trump to Kimovi oznámil dopisem, který dnes Bílý dům zveřejnil. Za důvod svého rozhodnutí prezident označil Kimovy nedávné projevy s nepřátelskými výpady proti USA.
Kimovi také vzkázal, že je připraven se s ním v budoucnu setkat. Později při projevu v Bílém domě Trump ale nevyloučil, že se summit nakonec v dohodnutém termínu uskuteční, případně někdy později, záležet to ale bude na Kimově přístupu.
"Velmi jsem se na setkání s vámi těšil," napsal Trump Kimovi. "Bohužel z obrovského hněvu a otevřeného nepřátelství ve většině vašich posledních prohlášeních cítím, že by bylo nyní nevhodné dlouho plánované setkání uskutečnit," vysvětlil americký prezident.
Kimovi nicméně vzkázal, aby se nerozpakoval mu zavolat či napsat, pokud svůj názor na summit změní. Později ale zmínil, že se summit může uskutečnit, pokud Kim zvolí konstruktivní přístup. "Nebuďme netrpěliví, musíme to učinit správně," dodal.
Trump rovněž napsal, že odřeknutí summitu je pro dobro obou zúčastněných stran, ale ke škodě celého světa. Svět, obzvláště pak Severní Korea, přišel podle americké hlavy státu o skvělou možnost cesty k míru, prosperitě a bohatství. "Tato promarněná příležitost je skutečně smutným momentem v historii," dodal.
KLDR v posledních dnech opakovaně hrozila zrušením summitu, mimo jiné kvůli americko-jihokorejským manévrům či kvůli americkému tlaku na jaderné odzbrojení Severní Koreje. Náměstkyně šéfa severokorejské diplomacie Čche Son-hui dnes uvedla, že Pchjongjang je zrovna tak připraven na jaderný konflikt jako na setkání u jednacího stolu.
Podle Trumpa Severokorejci sice mluví o svém nukleárním arzenálu, ale "ten náš je tak obrovský a mocný, že se modlím k bohu, aby nemusel být nikdy použit".
V dopise Trump Kimovi poděkoval za propuštění trojice Američanů, které KLDR věznila a které Washington považoval za rukojmí. "Bylo to krásné gesto a dostalo se mu vysokého ocenění," uvedl Trump. Vězněné Američany z KLDR počátkem května odvezl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Nejmenovaný činitel Bílého domu sdělil agentuře Reuters, že poslední kapkou, která vedla ke zrušení summitu, byla severokorejská kritická vyjádření na adresu viceprezidenta Mikea Pence. Ten tento týden KLDR varoval, že by mohla skončit jako Libye za diktátora Muammara Kaddáfího, pokud nepřistoupí k jadernému odzbrojení. Čche označila Pencovy výroky za ignorantské a hloupé.
Související
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
před 2 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 6 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 7 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 8 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 9 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 10 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 12 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce.
Zdroj: Libor Novák