V čele Kolumbie stane Iván Duque, éra Santose po osmi letech končí

Bogotá - Iván Duque (42) je nejmladším prezidentem v historii Kolumbie, dnes v úřadu střídá Juana Manuela Santose (66). Duque dlouhodobě kritizuje mírovou dohodu s povstalci FARC. Zrušit ji sice nelze, hlava státu ale může zablokovat její uvádění do praxe.

Santos podle serveru BBC Mundo končí s velmi nízkou popularitou, ač dojednal mírovou dohodu, která ukončila půl století trvající konflikt s levicovými povstalci.

Dohoda zemi klid nepřinesla. V oblastech dříve ovládaných povstalci bojují o nadvládu drogové gangy, k nimž se připojila i část povstalců, kteří nesložili zbraně.

Končící prezident Santos, který za dohodu s povstalci dostal Nobelovu cenu za mír, se s národem tento týden rozloučil v televizním projevu. Oznámil definitivní odchod z politiky. Přiznal, že zbývá ještě hodně práce k usmíření ve společnosti.

Duque, který bude řídit čtvrtou největší ekonomiku Latinské Ameriky podle objemu hrubého domácího produktu (HDP), svou vládu obsadil z více než z poloviny ženami. Viceprezidentkou se s ním stává Marta Lucía Ramírezová (64), která je první ženou v této funkci od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886. 

Nový prezident se úřadu ujímá v době, kdy produkce koky, z níž se vyrábí kokain, je nejvyšší za 20 let. Duque bude muset řešit i humanitární krizi statisíců uprchlíků z Venezuely, kteří do Kolumbie v předchozích letech uprchli před ekonomickou a politickou krizí.

Mladšího prezidenta měla Kolumbijská republika jen v roce 1945, kdy se jím jako 39letý stal Alberto Lleras. Jeho ale do této funkce jmenoval Senát po odstoupivším prezidentovi.

Související

Ilustrační foto

Kolumbie chce letos zničit 130 tisíc hektarů kokových plantáží

Kolumbie chce letos zničit 130.000 hektarů nelegálních plantáží, kde se pěstuje koka, klíčová surovina pro výrobu drogy kokain. Oznámil to prezident Iván Duque, podle něhož se loni podařilo úřadům zabavit i kolem 500 tun čistého kokainu, k jehož největším světovým producentům země patří.

Více souvisejících

Iván Duque Kolumbie Juan Manuel Santos

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy