Rozruch v Kolumbii. Senátor přiznal podíl na vraždě politika v roce 1995

Kolumbijský senátor Carlos Antonio Lozada tento týden přiznal, že v roce 1995 zorganizoval vraždu diplomata a politika Álvara Gómeze. Splnil tak pokyn hlavního vojenského velitele levicové gerily Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC).

Lozada se k odpovědnosti přiznal v rozhovoru s deníkem El Espectador. V Kolumbii vyvolal velký rozruch a překvapil i soudce tribunálu, který zločiny z doby půlstoletého konfliktu v Kolumbii řeší. Prezident země Iván Duque vyzval parlament, aby Lozadu okamžitě zbavil mandátu.

Lozada je senátorem za stranu Revoluční alternativní síla Kolumbie (má rovněž zkratku FARC), kterou založili v roce 2017 bývalí povstalci z organizace FARC poté, co o rok dříve uzavřeli mírovou dohodu s tehdejší kolumbijskou vládou a valná většina z nich složila zbraně. Dohoda, za niž předchozí prezident Juan Manuel Santos dostal Nobelovu cenu za mír, mimo jiné zaručila deseti bývalým povstalcům křesla v parlamentu.

"Je to zodpovědnost (skupiny) RUAN, jejíž jsem byl v té době velitelem," řekl senátor, který byl tehdy známý jako Julián Gallo, s odkazem na skupinu Městská síť Antonia Nariňa (RUAN). Dodal, že tento čin je třeba chápat v logice ozbrojeného konfliktu. "Rozkaz vydalo vedení (FARC) a já jsem ho dostal od Jorgeho Briceňa, přezdívaného Mono Jojoy," uvedl senátor, podle něhož vraždu vykonalo čtyřčlenné komando. Podle Lozady jsou už všichni mrtví a zabila je kolumbijská policie. Briceňa zabila v září 2010 kolumbijská armáda.

K případným důsledkům svého činu Lozada řekl, že očekává "pochopení" celé situace. "Do parlamentu jsme přišli na základě mírové dohody poté, co jsme se vzdali ozbrojeného povstání a složili zbraně výměnou za účast v politice. Proto by nemělo smysl zpochybňovat dohodu," řekl Lozada.

Podle právních expertů oslovených deníkem El Espectador není pravděpodobné, že by Lozada byl kvůli vraždě Álvara Gómeze souzen. "Kdyby se zabýval kauzami jednotlivců, nestihli by to za 15 let, které jim na to přidělili," míní Kenneth Burbano ze Svobodné univerzity v Bogotě o vytvořeném soudu.

Tribunál nazvaný Zvláštní jurisdikce pro mír (JEP) soudí zločiny spáchané povstalci, ale i příslušníky kolumbijských vládních jednotek v takzvaných "makrokauzách" rozdělených podle prioritních kritérií. Zatím jich otevřel sedm: tři regionální a čtyři tematické (mimosoudní popravy, únosy, nábor nezletilých a útoky proti členů strany Vlastenecký svaz).

Carlos Antonio Lozada (kolumbijský senátor) Kolumbie Iván Duque FARC

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Válka na Ukrajině mohla skončit po pár týdnech. Svět spatřil návrh dohody až nyní

V závěru února uplynuly dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Už v prvních týdnech konfliktu jednal obě strany o míru. Návrh dohody nyní zveřejnil americký deník The Wall Street Journal. Kyjev by se podle ní vzdal aspirací na vstup do NATO a zůstal neutrální. Sami Ukrajinci nakonec jednání s Ruskem ukončili. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy