Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné prohlášení

Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce Alexandra Prokopčuka do čela Interpolu. Mezinárodní policejní organizace bude o svém novém šéfovi hlasovat ve středu v Dubaji a Prokopčuk je hlavním kandidátem. Moskva dnes protest amerických senátorů označila za vměšování. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes uvedl, že USA podporují Jihokorejce Kim Čong-janga, který je úřadujícím šéfem Interpolu.

Zvolením Prokopčuka do svého čela by významná policejní organizace podle amerických senátorů "udělala kozla zahradníkem". Kreml údajně pravidelně Interpol zneužívá k tomu, aby se zbavil politických oponentů, disidentů a nepohodlných novinářů. Generálmajor Prokopčuk se prý na těchto akcích osobně podílel. Americký prezident Donald Trump by podle autorů prohlášení měl využít svého vlivu k tomu, aby zvolení Prokopčuka zabránil.

Podle názoru Kremlu, který dnes tlumočil mluvčí Dmitrij Peskov, je stanovisko senátorů "vměšováním do volebního procesu" a projevem nátlaku na Interpol.

Proti zvolení Prokopčuka do čela policejní organizace dnes na společné tiskové konferenci vystoupili mimo jiné prominentní kritici Kremlu - někdejší ropný magnát a nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij a americký finančník a podnikatel William Browder. Podle nich bude pro Moskvu v případě Prokopčukova zvolení jednodušší manipulovat organizací.

Rus v čele Interpolu bude jednat na základě instrukcí prezidenta Vladimira Putina, uvedl Browder. "Byla to jeho vláda, která zorganizovala teroristický útok v Británii, při němž byla v Salisbury použita chemická zbraň. Jeho vláda sestřelila letoun MH17, na jehož palubě zahynulo 298 nevinných lidí. Jeho vláda ovlivňovala volby v USA a v Evropě. Postavit jeho zástupce do čele nejdůležitější mezinárodní organizace, která potírá zločin, je jako postavit do jejího čela mafii," řekl Browder.

“If there ever was a case for why #Russia??should NOT have any authority at #Interpol, I am that case.” ~@BillBrowder, advocate for the Global #MagnitskyAct and against whom #Russia abused the Interpol warrant system seven times. https://t.co/c0XSxP4Hzx

— Dr. Dena Grayson (@DrDenaGrayson) 20. listopadu 2018

Narážel tak na útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, kterého podle Západu letos v březnu v britském Salisbury Rusko otrávilo nervově paralytickou látkou novičok. Letoun společnosti Malaysia Airlines na lince MH17 byl sestřelen v létě 2014 nad Ukrajinou. Podle mezinárodních vyšetřovatelů letadlo sestřelila ruská raketa. Moskva veškerá obvinění popírá.

Chodorkovskij dnes mimo jiné uvedl, že by zvolení Prokopčuka nejen poškodilo pověst Interpolu, ale mohlo by také ohrozit potenciální oběti politického pronásledování.

Kyjevská média dnes přinesla informaci, že ruský kandidát na šéfa Interpolu Prokopčuk je bratrem Ihora Prokopčuka, stálého představitele Ukrajiny v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Podle oficiálního životopisu se Alexandr Prokopčuk narodil v Kyjevě.

Ukrajinské ministerstvo příbuzenský vztah Prokopčuků výslovně nepotvrdilo. Vydalo dnes nicméně prohlášení, podle něhož "válka (v Donbasu) rozdělila podle frontové linie přátele i příbuzné". Ihor Prokopčuk se podle Kyjeva nedopustil ničeho, co by ho mohlo kompromitovat.

Související

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Interpol se obává o osud zbraní po válce na Ukrajině

Velký počet zbraní dodaných na Ukrajinu kvůli obraně před ruskou agresí může po válce skončit v rukou zločinců v Evropě i jinde ve světě. Varovala před tím mezinárodní policejní organizace Interpol. Země, které zbraně posílají, by měly věnovat pozornost jejich trasování, řekl podle agentury AFP generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

Více souvisejících

Interpol Alexandr Prokopčuk USA (Spojené státy americké) Senát USA Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Potraviny zlevňují nejvýrazněji od roku 2009. Klesají i ceny v průmyslu, poprvé za čtyři roky

Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy