Teror v Bogotě: Výbuch auta zabil 20 kadetů, útok spáchal člen povstalců ELN

Čtvrteční útok na policejní akademii v kolumbijské metropoli Bogotě, při němž zemřelo 20 mladých kadetů a 68 lidí bylo zraněno, spáchal člen povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN). I on při útoku zemřel. Oznámil to dnes kolumbijský ministr obrany Guillermo Botero na tiskové konferenci. Uvedl také, že všechny oběti byli studenti akademie ve věku od 17 do 22 let.

Útočník byl šestapadesátiletý Kolumbijec José Aldemar Rojas, který se už v 90. letech přidal k ELN a před několika lety při manipulaci s trhavinou přišel o ruku. Ministr popsal, jak se čtvrteční útok stal. Útočník chtěl vjet do areálu vjezdem pro nákladní auta v 9:29 místního času. Hlídka ho ale zaregistrovala a hlásila vysílačkou podezřelé vozidlo. Muž se lekl a s autem plným trhavin se hlídce vyhnul a najel do blízké budovy, v níž byla ložnice kadetek. Podle ministra útočník čin plánoval 10 měsíců.

Botero také zdůraznil, že útočník nebyl členem bývalé povstalecké organizace FARC, s níž minulá vláda v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu. Ministr uvedl, že Rojas FARC v minulosti několikrát kontaktoval kvůli spolupráci. "Ale oni ho odmítli, protože vyjednávali o míru s vládou," dodal ministr.

BREAKING NEWS: Bomb Truck in Bogotá leaves at least 8 dead and 23 injured when exploiting next to the Police School of Francisco de Paula de Santander. #Bogota. #Colombia pic.twitter.com/cRwhsowJSM

— ?Breaking News? (@of_BreakingNews) 17. ledna 2019

Policie dnes také oznámila, že dnes v Bogotě zadržela jednoho podezřelého, s nímž byl autor útoku v kontaktu. Ricardo Carvajal bude obviněn z vražd a terorismu.

Už v noci na dnešek kolumbijské úřady oznámily, že při útoku zemřelo 21 lidí, včetně muže zodpovědného za čin, a 68 osob bylo převezeno do různých zdravotnických zařízení. V nemocnicích zůstává devět lidí, řekl dnes novinářům šéf policie. Při útoku zemřela i nejméně jedna cizinka, mladá ekvádorská policistka. Další Ekvádorka utrpěla zranění. V akademii bylo v době exploze mimo jiné i 45 kadetů z Panamy, z nichž dva utrpěli zranění.

Místní média označila útok za nejhorší teroristický čin v Bogotě od roku 2003, kdy explodovala bomba v autě v garážích místního luxusního klubu El Nogal. Zabila 36 lidí a na dvě stovky osob zranila. Čin tehdy spáchali levicoví povstalci z organizace FARC, která v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu s vládou a loni složila zbraně. Někteří povstalci ale složit zbraně odmítli a pokračují v ilegální činnosti.

Útok na policejní akademii obyvatele Bogoty šokoval, od míru s FARC byly podobné činy spíše ojedinělé. Stála za nimi poslední povstalecká organizace v zemi ELN či drogové gangy.

Death toll rises to 21 after the #VBIED terrorist attack at the Police academy in #Bogotà carried out by José Aldemar Rojas Rodríguez, 56, allegedly suspect of links with ELN/MRP, the major insurgent network after the peace deal with FARC. @ISPI_Terrorism #terrorism #Colombia pic.twitter.com/OF4SaIVjqJ

— Matteo Pugliese ?? (@matteopugliese) 18. ledna 2019

Kolumbijský prezident Iván Duque už ve čtvrtek vyhlásil v zemi třídenní smutek a slíbil ještě více zintenzivnit boj proti teroristům. Po útoku nařídil zesílit také kontroly na hranicích a vjezdech do větších měst.

S povstalci z ELN se vláda rovněž snažila dojednat mír, jednání začala v roce 2017, posléze je ale přerušila, protože ELN se nevzdala útoků a únosů. Naposledy minulý víkend se přihlásila k útoku na vrtulník na severu Kolumbie, který převážel 1,7 miliardy dolarů (asi 38 miliard korun), a k zadržení jeho posádky.

Související

Terorismus

Masakr v Bogotě: Útok na akademii byl dle válečného práva, tvrdí rebelové ELN

Kolumbijská povstalecká organizace Vojsko národního osvobození (ELN) dnes označila čtvrteční bombový útok na policejní akademii v Bogotě za legitimní válečný čin. Prezidenta Ivána Duqueho vyzvala, aby se zapojil do mírového vyjednávání, uvedla agentura Reuters. Čtvrteční incident si vyžádal 21 obětí na životech, desítky dalších byly zraněny.

Více souvisejících

teroristické útoky v Kolumbii Kolumbie Iván Duque ELN (kolumbijští povstalci)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 54 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy