Manafort může dostat 22 let vězení. Zločiny Trumpova muže byly drzé, prohlásil Mueller

Paul Manafort, někdejší šéf volební kampaně Donalda Trumpa, by mohl jít do vězení zhruba na 22 let. Vyplývá to z 800stránkové zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který rozplétá případný vliv Ruska na volební kampaň v USA. Mueller doporučil, aby se v jednom ze dvou případů, kvůli kterým bude Manafort v březnu souzen, nepřihlíželo k žádným polehčujícím okolnostem. Napsal to server CNBC.

Mueller v dokumentu uvádí, že by Manafort mohl být u soudu ve Washingtonu 13. března odsouzen k trestu vězení na 17 až 22 let. Manafort podle Muellera "opakovaně a drze" po více než deset let porušoval zákon.

Soud shledal Manaforta vinným loni, obvinění se týkala jeho finančních aktivit z doby, kdy pracoval ve prospěch někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

JUST UPLOADED: In sentencing memo, MUELLER accuses MANAFORT of "bold" crimes, "some of which were committed while under a spotlight due to his work as the campaign chairman &, later, while he was on bail from this Court." https://t.co/JNkwbz5ELE

— Kenneth P. Vogel (@kenvogel) 23. února 2019

"Jeho zločiny byly odvážné, některé spáchal v době, kdy byl v centru pozornosti, když byl manažerem volební kampaně. Dalších se dopustil, když ho soud propustil na kauci," uvedl Mueller.

"Zločiny, kterých se dopustil v době, kdy byl propuštěn na kauci, nebyly malé - dotkly se samého srdce trestního soudnictví, manipuloval se svědky, aby nebyl shledán zodpovědným za své zločiny," dodal.

Devětašedesátiletý Manafort má být 8. března souzen ještě v jiném případu u soudu v Alexandrii ve státě Virginie. Oba případy souvisejí s miliony dolarů, které si Manafort vydělal konzultační činností na Ukrajině pro proruskou politickou stranu, než se přidal Trumpově kampani, píše CNBC.

Loni v srpnu byl Manafort odsouzen v osmi bodech včetně daňových a bankovních podvodů. Později byl obviněn, že lhal vyšetřovatelům.

Zvláštní vyšetřovatel už dříve uvedl, že ve virginském případu Manafortovi hrozí 24 let vězení a pokuty v řádu desítek milionů dolarů. Spekuluje se však, že Trump chce Manaforta omilostnit.

Manafortovi právníci mají zveřejnit svou zprávu k washingtonskému procesu 25. února. Soudu ve Virginii mají zprávu předložit do 1. března. Mueller bude mít na odpověď pět dní.

Související

Paul Manafort

Trump omilostnil dalších 26 lidí, jsou mezi nimi i exporadci Manafort a Stone

Americký prezident Donald Trump ve středu omilostnil 26 dalších lidí a třem odsouzeným zmírnil tresty, informuje zpravodajský portál BBC. Mezi omilostněnými je také bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort, Trumpův exporadce Roger Stone nebo Charles Kushner, realitní magnát a otec prezidentova zetě.

Více souvisejících

Paul Manafort Robert Mueller (exšéf FBI) USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy