Americký prezident Donald Trump dnes odletěl z letecké základny Andrews u Washingtonu do vietnamského hlavního města Hanoje ke druhé schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Před odletem v Bílém domě prohlásil, že summit bude "naprosto úžasný". Řekl také, že Kim s ním mluví o záležitostech, o nichž zatím nikdy s nikým nemluvil.
Prezident zopakoval, že jeho hlavním cílem v jednání se severokorejským diktátorem je denuklearizace Korejského poloostrova. Odměnou podle Trumpa bude pro KLDR nebývalý ekonomický rozmach. "(Kim Čong-un) bude mít stát, který vytvoří spoustu rychlostních rekordů, pokud jde o ekonomiku," řekl šéf Bílého domu.
V neděli Trump skupině amerických guvernérů řekl, že na denuklearizaci nijak nespěchá. "Dokud nejsou zkoušky (jaderných zbraní), jsme spokojeni," řekl podle televize ABC. Loni v červnu na první schůzce s Kimem prezident podepsal dokument, v němž KLDR slíbila úplnou a ověřitelnou denuklearizaci. Podle amerických zpravodajských služeb ale zatím zůstalo u slov.
Do Vietnamu dorazí Trump v úterý večer. Ve středu ráno má na programu schůzku s vietnamským prezidentem Nguyenem Phu Trongem, po níž má následovat dvoudenní summit s Kimem.
Související
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
Donald Trump , vietnam , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 2 hodinami
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 2 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 3 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 4 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 5 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 6 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 7 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 7 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 8 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 10 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
Evropský parlament vyslovil ostrý nesouhlas s působením maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho, když v rámci hlasování o schválení rozpočtu unie poukázal na závažná a vleklá manažerská pochybení v jím vedeném úřadě.
Zdroj: Libor Novák