Český premiér Andrej Babiš za největší aktuální problém ve vztazích mezi Evropou a Spojenými státy považuje obchod. Vyplynulo to z rozhovoru, který dnes poskytl České televizi po jednání s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě.
"Je to největší téma, které na nás nepřímo dopadá," konstatoval předseda české vlády. Doporučil prý Trumpovi, aby s rozhodnutím počkal.
Trump opakovaně hrozí, že Spojené státy zavedou cla na dovoz evropských automobilů v případě, že se jim nepodaří dosáhnout obchodní dohody s Evropskou unií. Loni v květnu uvedl, že uvažuje o uvalení cla ve výši až 25 procent. Trump nedávno podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera slíbil, že zatím nebude dodatečná cla na evropské automobily zavádět. Neupřesnil ale, kdy byl tento slib učiněn.
Dnes si prezident v stěžoval, že "Evropa je tvrdá, že je to (jednání o clech) těžké," řekl Babiš. Premiér na Trumpa apeloval, aby clo na dovoz evropských automobilů nezaváděl. Rozhodnutí Washingtonu by podle Babiše mělo padnout až po květnových volbách do Evropského parlamentu.
"Doporučil jsem, aby s rozhodnutím počkal na nový Evropský parlament a novou Evropskou komisi," řekl předseda vlády. "Trump musí dělat rozdíl mezi Čínou a Evropou, apeloval jsem trochu na jeho city," což Trump podle Babiše vnímal.
Babiš si v rozhovoru upozornil, že o jednání mezi USA a EU o clech nemá dostatek informací. "Neznám celý kontext, mandát ani strategii Evropské komise," řekl premiér. O problému chce hovořit i na platformě visegrádské skupiny sdružující Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.
Související
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Andrej Babiš , Donald Trump , Cla na auta , USA (Spojené státy americké) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
včera
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
včera
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
včera
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
včera
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
včera
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
včera
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
včera
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
včera
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
včera
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
včera
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
včera
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
včera
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
9. června 2026 21:50
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
9. června 2026 20:40
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
V satelitním městě Balašicha nedaleko Moskvy došlo v úterý ráno k výbuchu osobního automobilu, při kterém zahynul řidič. Incident se odebral kolem půl šesté ráno, kdy v blízkosti obytného domu explodovalo jedoucí vozidlo značky BMW X3.
Zdroj: Libor Novák