Případ Turpinových šokoval nejen USA, děti byly připoutané řetězem k posteli

Po letech útrap se 14. ledna 2018 podařilo v kalifornském městě Perris, které se nachází zhruba 110 kilometrů východně od Los Angeles, dostat na svobodu skupině 13 dětí a mladých lidí, které věznili jejich vlastní rodiče ve sklepě domu. Policii zalarmovala sedmnáctiletá dívka, která se k útěku po dvou letech plánování odhodlala se svou sestrou. Ta se ale ze strachu z rodičů vrátila. Když policie dorazila na místo, nalezla jedno z již dospělých dětí připoutané řetězem k posteli. Všichni zadržovaní byli ve zbídačeném stavu a podvyživení.

Dlouhodobě špatné zacházení a nedostatek potravy se výrazně podepsaly na zdraví všech 13 sourozenců. Jíst děti mohly jednou denně a například sprchu měly povolenou jen jednou ročně. Když je policisté objevili, domnívali se kvůli jejich drobné tělesné stavbě, že jsou všichni nezletilí. Brzy se ukázalo, že sedmi z vězněných už bylo 18 let, vypadali ale mnohem mladší. Nejmladšímu dítěti byly dva roky, nejstarší dceři pak 29 let, vážila ale pouhých 37 kilogramů.

"Podmínky tam byly děsivé," popsal situaci v domě místní šerif. Sousedy odhalení šokovalo, prý neměli ani tušení, co se uvnitř děje. Rodinu označili za velmi uzavřenou. Manželé, které podle jejich slov k plození dětí "přiměl Bůh", byli později obviněni z mučení, týrání a omezování osobní svobody.

David Allen Turpin (57) a Louise Ann Turpinová (50) se vzali v roce 1985, Turpinovi bylo tehdy 23 let, jeho manželce 16 let. Turpin vystudoval Virginský technologický institut a živil se jako programátor. Jeho manželka byla ženou v domácnosti.

Podle údajů kalifornského ministerstva školství byla na adrese domu registrována soukromá škola, jejímž byl Turpin ředitelem. V posledním zdokumentovaném školním roce figurovalo v záznamech šest studentů různého věku. Turpinovi byli podle listu The New York Times velmi zadlužení a v roce 2011 zažádali o osobní bankrot. Louise byla podle svědectví své sestry v dětství zneužívána svým dědečkem.

Výběr známých obdobných případů:

V Evropě je kauza srovnávána s případem Josefa Fritzla, který v roce 1984 uvěznil svou tehdy osmnáctiletou dceru v tajných sklepních prostorách svého domu, opakovaně ji znásilňoval a zavinil smrt jednoho ze sedmi dětí, které s ní zplodil. V březnu 2009 byl odsouzen k doživotnímu vězení. Hrůzný příběh byl odhalen až po téměř 24 letech, a to v dubnu 2008 poté, co nejstarší z vězněných dětí, devatenáctiletá Kerstin, upadla do bezvědomí a Fritzl svolil s její hospitalizací.

Po odhalení Josefa Fritzla se na policii přihlásila také Francouzka Lydia Gouardová, kterou její otec od jejích devíti let téměř třicet let věznil, mučil a znásilňoval a zplodil s ní šest dětí. Její utrpení ukončila až smrt jejího otce. Odsouzena k podmínce na čtyři roky byla její matka, která o všem věděla.

Přes 25 let věznil a znásilňoval svou dceru od jejích devíti let Arcedio Alvarez z kolumbijského města Mariquita. S dcerou zplodil 14 dětí, z nichž šest zemřelo kvůli nedostatku lékařské péče. Zatčen byl v roce 2009 poté, co se jeho dceři a několika dětem podařilo uprchnout. Odsouzen byl na 15 let, o dva roky později zemřel. Ještě o tři roky déle věznil a znásilňoval svou dceru muž z australského městečka Moe ve státě Victoria. Dcera mu porodila čtyři děti, za svůj čin byl odsouzen na 22 let do vězení.

V roce 2009 italská policie zatkla Michela Mongelliho z Turína, který 25 let věznil a znásilňoval svou dceru a ke stejným zvrhlostem nutil i svého syna, který znásilňoval nejen svou sestru, ale také své čtyři dcery ve věku šest, osm, dvanáct a dvacet let. Rovněž 25 let věznil a znásilňoval své dvě dcery obchodník z Sheffieldu, který byl nakonec odsouzen k několikanásobnému doživotnímu trestu.

Sedm let (1998 až 2005) věznila doma své tři dcery duševně nemocná matka z rakouského Gramastettenu.

Související

Děti v řetězech (USA, 16.1.2018): David Allen Turpin (57), a Louise Anna Turpin (49).

Dům hrůzy: Manželé Turpinovi dostali doživotí, ve sklepě věznili a týrali 12 dětí

Americký soud dnes poslal na doživotí do vězení Davida a Louise Turpinovy, které uznal vinnými z týrání a zanedbávání 12 ze 13 jejich dětí. Informovala o tom agentura AP. Manželé potomky léta věznili ve sklepě svého domu, některé připoutávali k nábytku, odpírali jim jídlo a fyzicky je trestali. Policie děti našla loni poté, co z domu uprchla 17letá dívka a zavolala pomoc.

Více souvisejících

Lousie Anna Turpin David a Louisa Turpinovy Týrané děti USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

před 21 minutami

před 36 minutami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 3 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 5 hodinami

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy