Učitelé na Floridě budou ozbrojeni, pušku si mohou vzít přímo do třídy

Učitelé v americkém státě Florida budou moci nosit do tříd a učeben zbraně, aby mohli zakročit v případě hromadné střelby. Místní zákonodárci schválili návrh nové normy, která je reakcí na loňské krveprolití ve střední škole ve floridském Parklandu. Očekává se, že republikánský guvernér Ron DeSantis zákon podepíše a umožní tak učitelům začleněným do dobrovolnického programu stát se ochránci pořádku na školách.

Loni v únoru zastřelil v Parklandu mladík vyzbrojený poloautomatickou puškou 17 lidí a stejný počet dalších zranil. Spojené státy poté zaplavila vlna masových protestů, při nichž většinou mladí lidé požadovali omezení či úplný zákaz prodeje útočných zbraní.

Hundreds of Floridians, immigrants, business owners, students, faith leaders, workers & more are at the #Florida Capitol today. Join us at 1:30 pm at the Rotunda to push back against dangerous bills that separate families, arm teachers, deny the right to vote, etc #MayDayFL pic.twitter.com/ZPXsXw6mHB

— New Florida Majority (@NewFLMajority) 1. května 2019

Prezident Donald Trump spolu s mocnou lobbistickou Národní asociací držitelů zbraní (NRA) naproti tomu přišli s návrhem, aby se učitelé vyzbrojili. To odpůrci zbraní kritizovali s odůvodněním, že více zbraní vyplodí více násilí.

Florida nejprve přijala zákon, podle něhož musí být na každé škole nejméně jeden policista či ozbrojený strážce. Některé floridské školy se poté zařadily do programu, v jehož rámci se učitelé mohou po několikadenním výcviku stát dobrovolníky dohlížejícími na bezpečnost studentů. Zákon jim však až dosud nepovoloval nosit zbraně přímo do tříd, což se nyní mění.

Související

Více souvisejících

Florida, USA zbraně učitelé

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán

Spojené státy již třetí noc v řadě pozastavily letecké údery na území Íránu. K dočasnému klidu zbraní došlo poté, co špičky americké armády doporučily prezidentu Donaldu Trumpovi bombardovací kampaň přerušit. Paralelně s tím probíhají intenzivní diplomatická jednání, jejichž cílem je zabránit návratu k otevřenému válečnému konfliktu. Na kroky Washingtonu a přerušení bojových akcí již zareagovaly světové trhy, což vedlo k poklesu cen ropy.

před 2 hodinami

Pentagon

Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky

Počet amerických vojenských obětí v konfliktu s Íránem překročil hranici šesti set. Americké ministerstvo obrany totiž během soboty aktualizovalo svou oficiální databázi obětí, do níž zpětně zaevidovalo více než sto čtyřicet nově zraněných vojáků. Do systému se navíc vrátila jména čtyř příslušníků armády, kteří zahynuli při nedávných íránských útocích a z oficiálních přehledů dříve z nejasných důvodů zmizeli. K úpravě dat dochází v době, kdy Pentagon čelí sílící kritice za netransparentnost při informování o skutečných ztrátách.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře

Americký prezident Donald Trump se na večeři Bílého domu pro novináře rozhodl opět provokovat své odpůrce. Vtipkoval totiž o čtvrté kandidatuře v prezidentských volbách, která je mu podle zákonů zapovězena, protože momentálně vykonává již druhý mandát ve funkci hlavy státu. 

včera

včera

včera

Oto Klempíř

Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř

Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění. 

včera

Robert Fico

Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny

Slovensko opět dává ruce pryč od koalice zemí, které pomáhají Ukrajině ve válce se sousedním Ruskem. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vzkázal, že Bratislava není součástí tzv. Koalice ochotných. Reagoval tak na nepravdivé informace, které se podle jeho slov objevily v éteru. 

včera

Ilustrační fotografie.

Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data

Již více než dva a půl roku mohou na silnice vyrazit řidiči už od sedmnácti let pod dohledem zkušeného mentora. Data potvrzují, že zájem o řízení ještě před osmnáctinami v režimu L17 nadále roste. Podíl nových řidičů vstupujících do programu L17 se průběžně zvyšuje a v posledních dvou měsících již přesáhl hranici 30 %. Navíc žádost o řidičák i zápis mentora lze vyřídit on-line na Portálu dopravy.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie

Českou uměleckou obec zasáhla o víkendu smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, jenž stál v minulosti v čele Národní galerie či Akademie výtvarných umění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy