Trumpův zeť Kushner jednal s Netanjahuem o mírovém plánu

Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner dnes jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o připravovaném americkém plánu na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Spojené státy zatím žádné podrobnosti chystané iniciativy nezveřejnily a plánovaly tak učinit během léta. Nyní ale panují obavy, že Washington bude muset kvůli politické situaci v Izraeli termín znovu odložit. Zemi čekají v září předčasné volby.

Izraelský parlament ve středu rozhodl o svém rozpuštění poté, co se Netanjahuovi jako šéfovi vítězné strany Likud po dubnových volbách ve stanoveném termínu nepodařilo sestavit vládní koalici. Předčasné volby se budou konat 17. září.

Kushner už dříve naznačil, že mírový plán má odstartovat jako obchodní dohoda, která se zaměří se na velké investice a budování infrastruktury na palestinských územích. Podrobnosti chtějí USA předložit účastníkům konference, která se uskuteční koncem června v Bahrajnu. S plánem ale zatím nesouhlasí Palestinci, a není tedy jasné, jak by bylo možné projekty realizovat přes odpor oficiálního palestinského partnera. Potenciálně mnohem třaskavější je pak politická dohoda, o jejímž obsahu se dosud neví prakticky nic.

Kushner v rámci své cesty po Blízkém východě v minulých dnech navštívil Maroko a Jordánsko. Na cestě ho doprovázejí blízkovýchodní zmocněnec Jason Greenblatt a zvláštní zástupce ministerstva zahraničí pro Írán Brian Hook.

Kushner dnes po setkání s Netanjahuem uvedl, že spolupráce mezi USA a Izraelem ještě nikdy nebyla tak úzká. Komentátoři však varují, že už druhé letošní předčasné volby v Izraeli mohou Američany donutit změnit plány. Deník Haarec dnes napsal, že Kushner dorazil do Izraele v naprosto nevhodnou dobu a že nad zveřejněním obsahu chystaného plánu nyní visí obrovský otazník.

"I když jsme tu včera měli takovou menší událost, tak nás to nezastaví," snažil se význam rozhodnutí o rozpuštění parlamentu po setkání s Kushnerem zlehčit Netanjahu. Agentura AFP nicméně poznamenala, že Američané budou nejspíše považovat zveřejnění mírového plánu za natolik citlivé, že s ním nebudou chtít přijít v době předvolební kampaně, která může být poměrně vyhrocená.

"Nikoho nepřekvapí, pokud nově vyhlášené izraelské volby povedou k dalšímu odkladu, bez ohledu na to, co bude (americká) administrativa v příštích dnech tvrdit," napsal k tomu Haarec.

Agentura Reuters uvedla s odkazem na nejmenovaného amerického vládního činitele, že Spojené státy nijak nemění svůj plán uspořádat konferenci v Bahrajnu a že se toto setkání uskuteční navzdory izraelské předvolební kampani. Ohledně politické části mírové dohody však tatáž osoba řekla, že USA počítají s jejím zveřejněním "až nastane správný čas".

Prezident Trump loni v září ve svém projevu v OSN oznámil, že palestinsko-izraelskou mírovou iniciativu zveřejní v únoru 2019. Pak se ale Washington rozhodl celou věc odložit kvůli dubnovým předčasným volbám. Ty ovšem nevedly k sestavení vlády, a tak lze předpokládat, že Američané nyní budou postupovat podobně a budou čekat na výsledky zářijových voleb a případnou novou vládu.

Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát už kvůli opakovaným odkladům hovoří v žertu o tom, že americký plán je "dohodou příštího století".

Související

Jared Kushner, zeť Donalda Trumpa

Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem

Prezident Donald Trump vysílá své blízkovýchodní vyjednavače Steva Witkoffa a Jareda Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání o ukončení války s Íránem. Tato válka trvá již téměř osm týdnů a Bílý dům potvrdil, že cílem mise je setkání s íránským ministrem zahraničí Abbásem Araghčím v Islámábádu. Administrativa vyjádřila naději, že se podaří vést produktivní rozhovor a posunout vyjednávání směrem k dohodě.
Steve Witkoff

Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté

Pokusy Trumpovy administrativy o diplomatický průlom s Íránem čelí ostré kritice ze strany zkušených diplomatů a expertů. Neúspěšná jednání v pákistánském Islámábádu vyvolala obavy, zda jsou hlavní vyjednavači Jared Kushner a Steve Witkoff schopni doručit slibovanou dohodu. Podle kritiků postrádají tito bývalí realitní magnáti nezbytné odborné znalosti a diplomatické zkušenosti, což může vést k prodloužení válečného stavu a destabilizaci světové ekonomiky.

Více souvisejících

Jared Kushner Donald Trump USA (Spojené státy americké) Benjamin Netanjahu Izrael

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

včera

včera

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

včera

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy