Konflikt mezi USA a Íránem neustále visí ve vzduchu. Přestože vojenská a ekonomická převaha Spojených států je enormní, vrhnout se do konfliktu se slabším oponentem by mohla být kardinální chyba nejen pro Američany, ale pro celé globální společenství, upozorňuje server nationalinterest.org.
Letecký útok na Irán odvolal americký prezident Donald Trump na poslední chvíli. Dost možná se mu podařilo nezopakovat chybu administrativy Georga W. Bushe, jehož útok na Irák vedený diktátorem Sadamem Huseinem byl rychlý a drtivý, jenže důsledky války byly fatální.
Přestože Američané záhy slavili drtivé vítězství, střet uvrhl zemi do táhlé občanské války. Nepokoje pak vyústily ustanovením Islámského státu, který v regionu rozpoutal krvavý konflikt, jehož výsledkem byly stotisíce mrtvých a milióny lidí v pohybu.
Odborníci totiž upozorňují na to, že zdánlivě jednoduché konflikty se můžou protáhnout a mít nečekané negativní důsledky. Alespoň řada historických faktů varuje před unáhleným rozhodnotím vedoucím k válce.
Před válkou Severu proti Jihu byli představitelé Unie přesvědčení, že problém s jižanskými rebely vyřeší bez větších problému během 90 dnů. Za 4 roky války již americký kontinent napočítal půl milionu mrtvých. Američané se spálili také ve Vietnamu, z něhož se museli stáhnout bez výsledku.
I v současnosti je důvod obávat se asymetrického konfliktu v Íránu, jelikož stát má ozbrojené síly připravené právě na tento druh konfliktu.
Admirál ve výslužbě James Stavridis varoval před bojem v Íránu, jelikož Íránci disponují speciálními jednotkami, dieselovými ponorkami, malými útočnými čluny a navíc jsou Íránci schopni nebezpečných kybernetických útoků. Konflikt by se tak mohl zkomplikovat podobně, jako v jiných historických případech.
Související
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
Írán , USA (Spojené státy americké) , válka
Aktuálně se děje
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
včera
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
včera
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
včera
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
včera
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
včera
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
včera
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
včera
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
včera
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
včera
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
včera
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
19. dubna 2026 21:51
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.
Zdroj: Lucie Podzimková