Washington - Zvýšením daní pro milionáře a řadou rozpočtových škrtů chce Bílý dům v příštích třech letech výrazně snížit rozpočtový deficit. Ten by podle představ amerického prezidenta Baracka Obamy, který dnes rozpočet předložil Kongresu, měl klesnout z letošních 5,3 procenta HDP na 2,8 procenta v roce 2016. Schválení rozpočtu v předložené podobě je však podle agentury Reuters velmi nepravděpodobné.
Obama označil návrh za zodpovědnou cestu ke snížení rozpočtového deficitu a k vytvoření nových pracovních míst. Vyzval republikány, aby se s ním dohodli na kompromisu. Návrh podle Obamy zvýší rozpočtové příjmy odstraněním některých mezer v daňovém systému, kterých využívají zejména bohatí. Republikáni se však staví proti podobným návrhům.Rozpočet na fiskální rok 2014 počítá se zvýšením daní pro osoby s příjmem nad milion dolarů ročně (19,7 milionu korun) na nejméně 30 procent. Právě tento nárůst by spolu se škrty a s omezením daňových úlev na maximálně 28 procent pro vysokopříjmové skupiny měl podle Obamovy administrativy přinést snížení rozpočtového deficitu.Rozpočet však s největší pravděpodobností nebude schválen, protože velká část republikánů odmítá jakékoliv zvyšování daní. Blízcí Obamovi poradci ale přesto věří, že by návrh mohl stát na začátku kompromisní dohody na snižování deficitu. Aby své oponenty přesvědčil, pozval Obama na dnešek 12 republikánů na večeři do Bílého domu.Podle americké administrativy by návrh rozpočtu vedl k úsporám ve výši 1,8 bilionu v příštích deseti letech. Spolu s minulými škrty, které uspoří dalších 2,5 bilionu, byl celkové úspory dosáhly více než čtyř bilionů, což je částka, kterou jak Bílý dům, tak republikáni považují podle Reuters za přijatelnou. Republikáni dnes nicméně Obamův rozpočet rychle odmítli a označili jeho plány na snížení deficitu za neseriózní.
Související
Loni na světě přibylo přes pět milionů dolarových milionářů
Chcete být boháčem? Nikdy nebudete spokojeni, zjistili vědci
Aktuálně se děje
včera
Na jihu Čech v týdnu zaznamenaly
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
včera
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
včera
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
včera
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
včera
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
včera
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Americký prezident Donald Trump se postaral o další kontroverzi během svého druhého mandátu. Na sociálních sítích zveřejnil rasistický klip, v němž byli jeho předchůdce Barack Obama s manželkou Michelle vyobrazeni jako opice. Trump již video smazal.
Zdroj: Lucie Podzimková