Špinavá bomba - noční můra Ameriky

Praha - Špinavá bomba je zbraň, které se Američané obávají víc než rakety s jadernou hlavicí nebo atomové bomby. Jejich špionážní služby varují, že teroristé by touto zbraní mohli zaútočit na některé z amerických měst, například na New York.

Hlavně pro tuto hrozbu svolal prezident Barack Obama summit o jaderné bezpečnosti. Schůzka, na které se mají šéfové států a vlád zabývat tím, jak dostat radioaktivní materiály pod bezpečný zámek, začíná v pondělí ve Washingtonu.

Špinavou (radiologickou) bombu tvoří radioaktivního materiál smíchaný s tradiční průmyslovou trhavinou. Je méně ničivá než klasická jaderná munice, avšak je mnohonásobně snazší ji vyrobit.

Při výbuchu klasické atomové bomby se uvolňuje ohromná energie ze štěpení jader těžkých prvků (uranu, plutonia) nebo spojování jader lehkých prvků (izotopů vodíku, lithia). Tato energie vyvolává ničivou tlakovou vlnu a obrovský žár. Během odpálení špinavé bomby se však jádra neštěpí, nenastává zdrcující exploze.

Jako trhavina může být ve špinavé bombě použit například dynamit. Výbuch vrhne do okolí radioaktivní látku a vítr její částečky roznáší do okolí.

Americké špionážní služby tvrdí, že zaznamenaly několik pokusů islamistických teroristů získat jaderné materiály vhodné pro špinavou bombu. Experti vyslovili předpoklad, že by ji fanatičtí bojovníci za islám mohli odpálit na některém z newyorských mrakodrapů, nebo svrhnout z malého letadla.

"Víme, že teroristické skupiny, také Al-Káida, usilují o to, aby získaly materiál k výrobě jaderné zbraně. Víme i to, že by ji neváhaly použít," řekl před summitem Obamův bezpečnostní poradce Ben Rhodes.

Pokud by se to teoristům podařilo, mohl by radioaktivní spad zabít v městské aglomeraci tisíce lidí a oblast zamořit tak, že by byla nejméně měsíce neobyvatelná.

Časopis Scientific American analyzoval následky útoku špinavou bombou s obsahem Cesia 137 s aktivitou 1,3 krát 1014 becquerelů (materiál, který by si teroristé mohli obstarat v Rusku) jihovýchodně od newyorského ostrova Manhattanu. Katastrofa by byla menší než v Černobylu, přesto by její rozsah byl ohromný.

Radioaktivita by celkově zasáhla území 800 kilometrů čtverečních. Desítky tisíc lidí by byly ozářeny. Oblast 15 kilometrů čtverečních s nejsilnější radioaktivitou by musela být evakuována a dekontaminována. Materiální škody by dosahovaly miliard dolarů, tedy desítek miliard korun.

Barack Obama bude na summitu naléhat na představitele států, aby tuto hrozbu snížili - aby svůj jaderný materiál dali pod bezpečný zámek. Anebo ho svěřili Američanům do úschovy.

"Je to největší hrozba americké bezpečnosti, jak v krátkodobém, tak dlouhodobém výhledu," prohlásil Obama o špinavé bombě.

Související

William Burns

Šéfové nejznámějších tajných služeb bijí na poplach. Svět je v ohrožení

Světový pořádek je ohrožený způsobem, jaký nepamatujeme od dob studené války, varovali šéfové americké CIA William Burns a britské MI6 Richard Moore ve společném článku pro deník Financial Times. V textu napsali, že jejich země společně stojí proti asertivnímu Rusku a agresivní válce ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. 

Více souvisejících

Terorismus USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

včera

Palestinský prezident Abbás vystoupil v OSN. Přestaňte posílat Izraeli zbraně, vyzval

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ve čtvrtek vyzval Valné shromáždění OSN v New Yorku k okamžitému zastavení války mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy