Alexandria - Američtí žalobci odmítli stížnost Kevina Dahlgrena proti svému vydávacímu procesu do České republiky. Dnes o tom informovala zpravodajská stanice ČT24. Američan je podezřelý z loňské čtyřnásobné vraždy v Brně, vinu však popírá.
Americká prokuratura navrhla soudu Dahlgrenovu stížnost odmítnout. Ve zhruba 50stránkovém dokumentu žalobci mimo jiné tvrdí, že Česko dodalo velmi přesvědčivé důkazy o tom, že obviněný čin skutečně spáchal. Obhajoba se snaží dosáhnout toho, aby Dahlgrenovo zadržení v USA bylo označeno za nezákonné, a tím i následná vazba a nynější vydávací proces. Otázku viny americký soud neřeší.
Nyní vypršela dvouměsíční lhůta, ve které se obžaloba měla k odvolání obhájců vyjádřit. Loni v listopadu řekl český konzul ve Washingtonu František Vintr ČTK, že odvolání se týká Dahlgrenovy vazby, nikoli samotného vydání do České republiky.
Dahlgren je ve vazbě v USA od květnového příletu na washingtonské Dullesovo letiště. Soud v Alexandrii loni v září rozhodl, že podmínky pro Dahlgrenovo vydání do ČR byly splněny. Dospěl také k závěru, že existuje důvodné podezření, že Dahlgren se dopustil čtyřnásobné vraždy.
Poslední slovo o extradici bude mít ale americké ministerstvo zahraničí. České ministerstvo spravedlnosti již loni uvedlo, že v této věci nemusí jít jen o formalitu, neboť jsou zohledňovány například i politické aspekty.
Kevina Dahlgrena podezírají čeští vyšetřovatelé, že v Brně-Ivanovicích usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu ale není znám. Američan si následně vzal taxi z Brna do Vídně, odkud odletěl do USA. Během letu na něj české úřady vydaly zatykač a na jeho základě 23. května agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Dahlgrena zadrželi po příletu do Washingtonu. Pokud by byl Dahlgren vydán a v České republice souzen, hrozil by mu až doživotní pobyt za mřížemi. Kdyby ho americký soud vydat odmítl, unikl by zcela trestu.
"Motiv dodnes neznáme. V domě bylo pět lidí. Čtyři jsou mrtví a pátý je Dahlgren. Pokud nám ho Dahlgren neřekne, tak ho zřejmě s jistotou nezjistíme," řekl v prosinci v rohovoru pro Týden.cz vedoucí oddělení obecné kriminality krajského ředitelství jihomoravské policie Antonín Hrdlička.
"Věřím, že nám ho vydají. Nedovedu si představit, že by ho v Americe pustili na svobodu...V Americe nemají možnost jej stíhat. Neumožňuje jim to jejich trestní řád. Je tam zásada teritoriality, takže jeho stíhání převzít nemohou...V případě, že jej nevydají, ho budeme stíhat jako uprchlého," dodal Hrdlička.
Související
Vražedný útok uprchlíka v Chemnitzu: Soud vynesl trest za ubodání Němce
Brusel je zděšen vraždou bulharské novinářky, žádá důkladné vyšetřování
vražda 4 lidí v Brně (Dahlgren 23.5.2013) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Počasí s varováním. Meteorologové upozornili na náledí
před 1 hodinou
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
před 2 hodinami
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 2 hodinami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 3 hodinami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 3 hodinami
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 5 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
V únoru uplynou čtyři roky od začátku války na Ukrajině, kterou se nadále snaží ukončit americký prezident Donald Trump. Podle nejnovějšího vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tlačí Washington na Kyjev i na Moskvu, aby konflikt skončil do začátku nadcházejícího léta.
Zdroj: Lucie Podzimková