Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá během vánočních a novoročních svátků přes dvacet oslav a slavnostních setkání. V hlavním městě Washingtonu přitom počty nakažených stále rostou, píše agentura AP. Ve středu se Trump zúčastnil oslav židovského svátku chanuky za přítomnosti zhruba 200 osob. Podle prezidenta, který nemoc covid-19 prodělal v říjnu, lze setkání organizovat bezpečným způsobem.
"Výrazně jsme snížili počet účastníků," uvedl americký prezident, podle kterého na oslavách "mnoho lidí nosí roušku". Podle AP měl ve čtvrtek místního času Donald Trump na programu i další společenskou akci - Kongresový bál.
Záběry ze středečního setkání s členy židovské komunity, které se uskutečnilo před začátkem jednoho z hlavních židovských svátků chanuky, ukazují, že většina účastníků roušku měla. Při Trumpově pozdravu se ale přítomní k sobě velice přiblížili.
Americký ministr zdravotnictví Alex Azar uvedl, že oslavy se během epidemie mohou konat, je však nutné, aby hosté dodržovali rozestupy, myli si ruce nebo měli nasazenou roušku.
Ve federální okrsku District of Columbia, do kterého spadá i hlavní město Washington, je počet lidí, již se mohou sejít v uzavřených prostorech, omezen na deset. Na federální budovy se ale pravidlo nevztahuje.
Spojené státy zřejmě zaznamenaly ve čtvrtek poprvé více než 3000 úmrtí za den související s covidem-19. S nemocí v USA už zemřelo více než 289.000 lidí, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse. V zemi s asi 330 miliony obyvatel mělo pozitivní test přes 15 milionů lidí.
Související
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Donald Trump , Bílý dům USA , Prezident USA , Alex Azar (ministr USA) , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 2 hodinami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 3 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 4 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 4 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 5 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 6 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 7 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 7 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 8 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 8 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 9 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 10 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 10 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 11 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 12 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 12 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 13 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 13 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 14 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák