Prozatímní bolivijská vláda po jedenácti letech jmenovala svého velvyslance ve Spojených státech. Funkci získal Walter Oscar Serrate Cuellar, informovala dnes agentura AFP. Potvrdit jej musí ještě Senát, v němž mají ale většinu příznivci bývalého bolivijského prezidenta Eva Moralese.
"Dnes ministryně Karen Longaricová jmenovala novým velvyslancem... u vlády Spojených států Waltera Oscara Serrateho Cuellara," uvedlo na twitteru ministerstvo zahraničí. Serrate Cuellar byl v minulosti velvyslancem Bolívie při OSN.
#Hoy | Canciller @KarenLongaric posesiónó al nuevo Embajador Extraordinario con Representación Plenipotenciario ante el Gobierno de Estados Unidos de America, Walter Oscar Serrate Cuellar, quien fue Embajador y Representante Permanente de Bolivia ante la ONU. pic.twitter.com/ksHXieXLIm
— Cancillería Bolivia (@MRE_Bolivia) November 26, 2019
Bývalý bolivijský prezident Evo Morales v roce 2008 vypověděl ze země amerického velvyslance Philipa Goldberga kvůli tomu, že se údajně vměšoval do vnitřních záležitostí státu.
Opustit musely jihoamerickou zemi také americká Agentura pro potírání narkotik (DEA) a agentura pro rozvojovou pomoc USAID. USA na to tehdy reagovaly vypovězením bolivijského ambasadora z Washingtonu. Vztahy obou zemí jsou od té doby omezeny na úroveň chargé d'affaires.
Nová prozatímní bolivijská vláda v čele s prezidentkou Jeanine Áňezovou se k moci dostala poté, co Morales pod tlakem armády a policie po téměř 14 letech ve funkci rezignoval a odcestoval do Mexika. Předcházely tomu demonstrace po říjnových prezidentských volbách, jejichž vítězem se Morales prohlásil. Opozice i mezinárodní pozorovatelé ale hlasování označili za zmanipulované.
Související
Pokus o převrat v Bolívii byl zastaven. Generála Zunigu zadržela policie
Mimořádná zpráva V Bolívii probíhá pokus o převrat. Do prezidentského paláce najela obrněná vozidla
Bolívie , USA (Spojené státy americké) , diplomacie , Evo Morales
Aktuálně se děje
před 51 minutami
CNN: Americká armáda může zaútočit na Írán už o víkendu
před 1 hodinou
Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen na doživotí
před 2 hodinami
Trump pochválil Macinku za ostudný střet s Clintonovou
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Silné mrazy vystřídá výrazné oteplení
včera
OBRAZEM: Olympijská atmosféra v Miláně
včera
Vyvolávají sociální sítě závislost u dětí záměrně? Zuckerberg poprvé v historii skončil před soudem
včera
Česká ženská biatlonová štafeta bojovala o nečekanou medaili. Přišla o ni v posledním úseku
včera
Do čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje postoupily Německo, Švýcarsko a Švédsko
včera
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
včera
Češi byli blízko nečekanému postupu do semifinále. S hvězdnou Kanadou prohráli až v prodloužení
včera
Metnar podpořil snížení hranice trestní odpovědnosti
včera
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
včera
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
včera
Jsou na stejném seznamu jako teroristé. Soudci ICC přišli o kreditní karty i Google účty
včera
Počet žraločích útoků vzrostl. Na počty úmrtí po zásahu bleskem ale ani zdaleka nemají
včera
Maďarsko a Slovensko se naléhavě obrací na EK. Chtějí výjimku z nákupu ruské ropy
včera
Rozhovory v Ženevě skočily. Hraje se o to, na koho Bílý dům svalí vinu za kolaps, ne o mír, tvrdí experti
včera
Slovensko kvůli zastavení dodávek z Ruska vyhlásilo stav ropné nouze. Stoplo vývoz nafty na Ukrajinu
včera
Schillerová představila podrobný koncept systému EET 2.0
včera
Evropa volá po jaderných zbraních stále víc. Další země nabídla své území k jejich umístění
Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna prohlásil, že jeho země je otevřená možnosti umístit na svém území jaderné zbraně spojenců, pokud to Severoatlantická aliance vyhodnotí jako nezbytné. V rozhovoru pro stanici ERR zdůraznil, že Evropa by neměla vylučovat nadnárodní jaderné odstrašování v rámci NATO. Tallinn podle něj nemá žádnou doktrínu, která by rozmístění těchto zbraní v souladu s obrannými plány aliance zakazovala.
Zdroj: Libor Novák