Čína o koronaviru lhala, tvrdí zpravodajci. Mohlo být mnohem více nakažených i mrtvých

Čína lhala o rozsahu nemoci COVID-19, čímž záměrně snížila počet případů nakažení i úmrtí, a tím oslabila schopnost světa reagovat na pandemii. Takto zní závěr utajované zprávy sestavené americkými zpravodajskými službami a předané Bílému domu minulý týden. Tvrdí to agentura Bloomberg s odkazem na tři anonymní americké úředníky.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

Čína má s hlášením nepravdivých údajů své zkušenosti. Během vypuknutí epidemie SARS na počátku roku 2000 se pokusila zatajit vypuknutí těžkého akutního respiračního syndromu.

Pandemie, která nyní infikovala více než 900 000 lidí po celém světě, začala ve Wu-chanu, městě v čínské provincii Hubei, na konci loňského roku. Skupina lékařů se pokusila své kolegy varovat a v prosinci sdílela příspěvky na sociálních sítích, kdy varovala, že se ve Wu-chanu šíří virus podobný SARS.

Jeden z těchto lékařů, Li Wenliang, byl zadržen a potrestán za šíření „fám“ a za „nepravdivá prohlášení“. Lékař v únoru nemoci COVID-19 podlehl, upozornila agentura.

Čína přiznala až 20. ledna tohoto roku, že by virus mohl být přenosný z člověka na člověka. Téhož dne učinil prezident Si Ťin-pching veřejné prohlášení s podrobnostmi ohledně viru SARS-CoV-2.

Světová zdravotnická organizace (WHO) stále opakovala tvrzení čínských úřadů, že neexistoval „jasný důkaz“ tohoto přenosu, a zatajování informací vedlo národy k falešným předpokladům o nebezpečí spojené s koronavirem. To je ale nechalo vůči pandemii zranitelné.

Čína nakonec virus vzala vážně a ve Wu-chanu zavedla přísná opatření. Podle tvrzení vědců z University of Southampton by Čína mohla snížit počet případů o neuvěřitelných 95 procent, kdyby jednala o tři týdny dříve.

Země nakonec oznámila 82 394 případů nakažených s COVID-19 a 3 322 úmrtí, přičemž tento počet se za poslední měsíc zvýšil o minimum. Vláda tvrdí, že se přenos zastavil a většina nových případů je klasifikována jako „dovezená“ ze zahraničí. V tomto období ale USA, Itálie a Španělsko hlásí přes 100 000 potvrzených případů nakažených lidí.

V reakci na zpravodajskou zprávu kongresman státu Texas Michael McCaul prohlásil: "Lhali světu o přenosu viru z člověka na člověka, umlčeli lékaře a novináře, kteří se pokusili hlásat pravdu, a nyní zřejmě skrývají přesný počet lidí zasažených touto nemocí.“

Válka slov mezi Čínou a USA nezná konce, obě země se totiž navzájem obviňují z pandemie. Několik čínských úředníků rozšířilo nepodloženou konspirační teorii, že virus ve skutečnosti začal ve Spojených státech.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Peru hlásí rekordních 6154 nových případů covidu-19 a 195 mrtvých

28.05.2020 08:33 Peru zaznamenalo opět rekordní denní nárůst případů koronavirové nákazy (6154) i jejích obětí (195…

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI

28.05.2020 08:24 Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy