Experti OSN kritizují porušování práv v Číně, USA oznamují sankce

Pět desítek nezávislých expertů OSN dnes odsoudilo potlačování základních svobod v Číně a vyzvalo ke svolání zvláštního zasedání Rady OSN pro lidská práva. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v této souvislosti oznámil vízové restrikce vůči čínským komunistickým činitelům, kteří jsou odpovědní za podrývání autonomie Hongkongu. Informovaly o tom tiskové agentury.

OSN
doporučujeme

"Dnes oznamuji vízová omezení pro současné a bývalé čínské komunistické funkcionáře, o nichž panuje přesvědčení, že nesou odpovědnost za podrývání vysoké míry autonomie Hongkongu," sdělil podle Reuters šéf americké diplomacie Pompeo v prohlášení.

Tento krok Washingtonu přišel v reakci na přípravy čínského vedení schválit pro Hongkong bezpečnostní zákon, který fakticky bude znamenat omezení autonomie tohoto regionu.

Desítky zvláštních zpravodajů a dalších expertů na lidská práva, kteří jsou OSN pověřeni, ale nemluví jménem organizace, podle AFP v prohlášení uvedly, že na své znepokojení ohledně porušování práv při několika příležitostech v Pekingu upozornily. Čínské vedení ale výtky odmítá.

Text prohlášení se zaměřuje na "kolektivní represe" vůči etnickým a náboženským menšinám v Tibetu a v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu a na nadměrné používání síly proti demonstrantům v Hongkongu. Experti poukazují především na možné použití chemických látek a sexuální obtěžování demonstrantů.

Odborníci se rovněž domnívají, že schvalovaný hongkongský národní bezpečnostní zákon "porušuje čínské mezinárodní právní závazky a v autonomní oblasti vážně omezuje občanská a politická práva". Vyjadřují také obavy, že novináři, zdravotníci a lidé, kteří v souvislosti s pandemií covid-19 využívají své právo na svobodu projevu online, se stali terčem represí ze strany úřadů, které je obvinily z šíření nepravdivých zpráv nebo z "narušení veřejného pořádku".

Skupina desítek expertů v této souvislosti konstatuje, že nadešel čas, aby se mezinárodní společenství začalo situací v oblasti lidských práv v Číně zabývat. Vyzývá přitom ke kolektivní akci s cílem přimět Peking, aby dodržoval své mezinárodní závazky.

Odborníci navrhují svolat zvláštní zasedání Rady OSN pro lidská práva, nebo ustavit zvláštního zpravodaje či expertní skupinu, nebo jmenovat zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Témata: OSN | USA | Čína | sankce | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nehodě dvou letadel v USA zemřeli dva lidé, šest dalších se pohřešuje

06.07.2020 13:52 Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřeli dva…

Půl roku s covidem. Odborníci předpovídají, jak bude vypadat pandemie na…

06.07.2020 13:11 Virus SARS-CoV-2 sužuje celý svět již půl roku a v současné době jsou oficiální čísla na počtu přes…

Americké úřady zpochybňují Trumpovy výroky ohledně vývoje vakcíny

06.07.2020 09:08 Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephen Hahn v neděli vznesl pochyby…

Brazílie ohlásila dalších 26.051 lidí s koronavirem

06.07.2020 08:27 Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin dalších 26.051 pozitivních nálezů na koronavirus, počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy