Exšéf americké diplomacie Powell ve volbách podpoří Bidena

Bývalý šéf americké diplomacie Colin Powell dnes jako první významný republikán veřejně oznámil, že v prezidentských volbách podpoří někdejšího viceprezidenta Joea Bidena. Tedy demokratického soka republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který bude v listopadu usilovat o znovuzvolení. Informují o tom zahraniční média

Powel byl ministrem zahraničí v letech 2001 až 2005, za prezidenta George Bushe mladšího. V letech 1989-1993, za prezidenta George Bushe staršího, byl předsedou Sboru náčelníků, vedl tedy rovněž americká vojska za války v Perském zálivu.

Trump se podle Powella vzdálil americké ústavě a představuje nebezpečí pro zemi a její demokracii. "Nemohu žádným způsobem letos podpořit prezidenta Trumpa," řekl zpravodajské televizi CNN Powell, který pro Trumpa nehlasoval už při předchozích volbách v roce 2016. Na otázku CNN, zda bude volit Bidena, odpověděl kladně.

Trump dnes na twitteru Powella označil za "skutečnou mrtvolu", která právě oznámila, že bude hlasovat "pro jinou mrtvolu, ospalého Joea Bidena". Trump zdůraznil, že exministr zahraničí je zcela zodpovědný za to, že Spojené státy zatáhl do "katastrofálních válek na Blízkém východě" na základě tvrzení, že Irák má zbraně hromadného ničení.

Powell je další z bývalých vysokých představitelů amerických ozbrojených sil, který pokáral Trumpa v době protestů proti rasové nespravedlnosti. Exministr obrany James Mattis Trumpovi, v jehož vládě působil, vyčetl, že se snaží Američany rozdělit.

Související

Colin Powell

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s covidem-19, uvedla jeho rodina v prohlášení na facebooku. Powell, první americký ministr zahraničí černé barvy pleti, byl proti nemoci plně očkován.

Více souvisejících

Colin Powell Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy