Na pohřbu Colina Powella se sešli příbuzní, přátelé a osobnosti včetně Bidena

Osobnosti z politických a armádních kruhů USA včetně amerického prezidenta Joea Bidena se dnes připojily k rodině a známým na pohřbu bývalého amerického ministra zahraničí Colina Powella. První černoch, který kdy šéfoval americké diplomacii, zemřel 18. října ve věku 84 let.

Podle agentury AP se na něj ve washingtonské "národní katedrále" vzpomínalo jako na zásadového a pokorného člověka, jehož kariéra může být příkladem pro budoucí generace.

S Powellem se přišli rozloučit vládní a vojenští činitelé z obou stran politického spektra. Kromě Bidena mezi nimi byli i dva bývalí prezidenti USA Barack Obama a George Bush mladší, dále například nejvýše postavený americký generál Mark Milley nebo někdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, Hillary Clintonová a Condoleezza Riceová.

"Příklad Colina Powella nás nevybízí k tomu, abychom napodobovali jeho úspěchy, které jsou příliš impozantní pro běžné smrtelníky," řekl syn zesnulého Michael při obřadu v Katedrále svatého Petra a Pavla na severozápadě Washingtonu. "Jde o to napodobit jeho povahu a jeho příklad coby lidské bytosti. O to můžeme usilovat," pokračoval.

Powell bývá v médiích označován jako voják-diplomat. V armádě strávil 35 let a nakonec se dostal do jejího úplného čela, když se v roce 1989 stal šéfem sboru náčelníků štábů. Ministrem zahraničí byl v letech 2001 až 2005 při prvním funkčním období prezidenta Bushe mladšího, kdy Spojené státy spustily vojenské operace v Afghánistánu a v Iráku.

Syn jamajských rodičů umřel v důsledku komplikací spojených s nemocí covid-19. Byl proti ní plně naočkovaný, ovšem jeho rodina uvedla, že se léčil s rakovinou krve a měl proto oslabenou imunitu.

Související

Colin Powell

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s covidem-19, uvedla jeho rodina v prohlášení na facebooku. Powell, první americký ministr zahraničí černé barvy pleti, byl proti nemoci plně očkován.

Více souvisejících

Colin Powell USA (Spojené státy americké) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

včera

Ministři zemí EU definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic

Ministři členských zemí Evropské unie v pátek v Bruselu definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic, který stanovuje pravidla pro řízení vnitřních a vnějších hranic a kontrolu osob překračujících tyto hranice. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy