Trump se odvolal proti zamítnutí žaloby v Pensylvánii, jeho tým se distancoval od kontroverzní právničky

Šéf Bílého domu Donald Trump nevzdal boj o Pensylvánii ani poté, co federální soudce zamítl žalobu, jíž chtěl Trumpův tým zablokovat uzavření výsledků prezidentských voleb v tomto státě. Trumpova kampaň, která si stěžovala na nesrovnalosti při hlasování, se v neděli proti rozhodnutí soudce odvolala, informovala agentura AP.

Trump se snaží zvrátit výsledek voleb, v nichž podle projekcí médií vyhrál demokrat Joe Biden.

Prezident a jeho tým podali odvolání k odvolacímu soudu ve Filadelfii. Tento krok již dříve avizoval Trumpův právník Rudy Giuliani.

V Pensylvánii vyhrál podle médií Biden asi o 80.000 hlasů, výhrou získal za tento stát 20 volitelů. Trumpův volební tým ale tvrdí, že v Pensylvánii se s hlasy demokratických voličů zacházelo jinak než s hlasy republikánů, čímž nebylo zajištěné rovné volební právo dané ústavou.

Volební úředníci totiž v některých okresech v Pensylvánii nabídli voličům upravit korespondenční lístky, které obsahovaly některé technické nedostatky - například postrádaly doručení ve vnitřní tajné obálce nebo jim chyběl podpis voliče na vnější obálce. Úřady takový postup nemají podle místních zákonů nařízený, ale mohou tak činit. Trumpův tým přitom tvrdí, že takovou nápravu úředníci nabízeli nepoměrně více v okresech, které se kloní k demokratům.

Podle soudce Matthewa Branna požádala Trumpova kampaň o "zneplatnění hlasů téměř sedmi milionů voličů v Pensylvánii". To republikánský soudce podle AP zamítl s tím, že soudu byly předloženy jen slabé právní argumenty a spekulativní obvinění. Výsledky hlasování by měly pensylvánské úřady uzavřít již dnes.

Celkem má podle projekcí amerických médií Biden 306 volitelů a Trump 232; ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince.

Trumpův tým se distancoval od kontroverzní právničky Powellové

Powellová se přitom ještě minulý týden objevila na tiskové konferenci po boku Trumpova osobního právníka Rudyho Giulianiho. Prezident o ní hovořil jako o součásti svého týmu, jehož cílem je prokázat údajně volební podvody, pro něž však podle úřadů a expertů chybí důkazy. Proti Powellové i zbytku Trumpova týmu se v neděli ohradil prezidentův spojenec a guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa nepřímo vyzval k přijetí projektovaného výsledku voleb hlavy státu.

V prezidentských volbách konaných 3. listopadu zvítězil podle analytiků respektovaných médií demokrat Joe Biden, který získá 306 hlasů v takzvaném sboru volitelů, který hlavu státu formálně vybírá. K cestě do Bílého domu jich přitom potřebuje nejméně 270. Trump si podle projekcí připíše 232 hlasů.

Prezident a jeho tým však od voleb tvrdí, že hlasování poznamenaly masivní podvody hned v několika klíčových státech, z čehož těžil Biden. Trumpův právní tým však zatím neuspěl u soudů ani s jednou z řady žalob, naposledy jejich stížnost smetl ze stolu soudce v Pensylvánii.

Powellová, o které Trump ještě 14. listopadu mluvil na twitteru jako o jedné ze svých právniček, ale s obviněními z podvodů očividně zašla ve čtvrtek příliš daleko. Právnička kromě jiného nepravdivě uvedla, že volební software ve státě Georgia a dalších byl vytvořen na příkaz zesnulého levicového venezuelského prezidenta Huga Cháveze a umožnil krádež milionů hlasů Trumpovi.

V rozhovoru se stanicí Newsmax pak Powellová nařkla republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa a státního tajemníka Georgie, že se podíleli na spiknutí, jehož součástí bylo i přidělení kontraktu na volební automaty a software, které poškodily Trumpa.

"Georgia bude pravděpodobně prvním státem, který vyhodím do povětří," prohlásila Powellová. Později dodala, že plánuje podat na stát "biblickou" žalobu.

V neděli prezidentův tým uvedl, že už s Powellovou nespolupracuje. "Není členkou Trumpova právního týmu. A není ani prezidentovou osobní právničkou," uvedli v prohlášení právníci prezidentovy kampaně Rudy Giuliani a Jenna Ellisová.

Trumpovy pokusy o zvrácení výsledků voleb u soudů kritizuje stále více republikánů včetně některých, kteří patří do prezidentových blízkých kruhů. Proti Powellové a zbytku právního týmu se například v neděli ohradil i republikán Chris Christie, který Trumpa připravoval na dvě předvolební debaty s Bidenem.

"Zcela upřímně, počínání prezidentova právního týmu je národní ostudou," řekl Christie v rozhovoru s televizí ABC. "Mimo soudní síň tvrdí, že došlo k podvodům, ale když vejdou dovnitř, tak se na podvody neodvolávají a ani jimi neargumentují," řekl Christie s tím, že u soudu na rozdíl od veřejných prohlášení hrozí za poskytnutí nepravdivých informací postih.

"Pokud nejste ochotni předstoupit s důkazy, musí to znamenat, že žádné neexistují," pokračoval. "Nejvíce by jim mělo záležet na naší zemi. Jakkoliv jsem silně přesvědčeným republikánem a miluji svou stranu, na prvním místě by vždy měla stát naše země," řekl guvernér a dodal, že prezident a jeho tým nemohou nadále "dělat, že se stalo něco, co se nestalo".

Trump se po sérii neúspěšných pokusů u soudů snaží ovlivnit volební činitele v klíčových státech a přesvědčit je, aby nesouhlasili s oficiálním uzavřením sčítání hlasů. Pozorovatelé považují jeho šance na zvrácení předpokládané prohry za mizivé, podle průzkumů se mu však daří mezi svými podporovateli vzbuzovat nedůvěru v legitimitu hlasování a tím i v mandát svého soupeře Bidena.

Související

Ronald Dion „Ron“ DeSantis je americký politik za Republikánskou stranu, který je od 8. ledna 2019 guvernérem Floridy. Předtím byl od roku 2013 do roku 2018 jedním z kongresmanů Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických za Floridu.

DeSantis oficiálně potvrdil, že vstupuje do boje o Bílý dům

Floridský guvernér Ron DeSantis vstoupil do boje o Bílý dům. Usilovat bude o republikánskou nominaci pro prezidentské volby, které Spojené státy americké čekají na podzim příštího roku. DeSantisovým největším stranickým soupeřem zřejmě bude exprezident Donald Trump. 
Donald Trump

Trump navzdory obžalobě nemění plány. Na prezidenta chce stále kandidovat

Bývalý americký prezident Donald Trump v noci na dnešek dal najevo, že by nevzdal snahu o znovuzvolení ani v případě svého odsouzení. V rozhovoru s televizí Fox News uvedl, že by ze souboje o Bílý dům "nikdy neodstoupil". Zároveň se vyjádřil k řadě zahraničněpolitických otázek a mimo jiné znovu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za chytrého.

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Prezident USA Joe Biden USA (Spojené státy americké) Colin Powell

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy