Fauci chce karanténu pro Američany, kteří o Díkuvzdání cestovali. New York otevře základní školy

Američané, kteří tento týden o svátku Díkůvzdání cestovali, by se měli nechat testovat na koronavirus a případně nastoupit do karantény. Řekl to dnes odborník na infekční choroby a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci. Očekává po svátcích novou vlnu nákaz.

"Za dva, tři týdny můžeme být svědky nové vlny koronaviru, která se připojí k té nynější," řekl Fauci v rozhovoru se stanicí ABC.

V USA se od začátku epidemie koronavirus potvrdil u více než 13 milionů lidí a s covidem-19 tam zemřelo přes 266.000 pacientů.

Fauci apeloval na ty, kteří o svátku cestovali a ocitli se v prostředí, kde není jasné, zda tam byl někdo nakažený, aby zahájili karanténu a nechali se otestovat. Zabrání to podle něj "dalšímu šíření a růstu nových případů".

Fauci také řekl, že nehodlá nikoho strašit, ale vzhledem k nadcházejícímu chladnému počasí se dá očekávat nový růst případů před Vánocemi a oslavami Nového roku.

Newyorský starosta Bill de Blasio dnes oznámil, že 7. prosince se v New Yorku obnoví prezenční výuka v základních školách. Přijít budou moci žáci, jejichž rodiče dají souhlas k tomu, že dítě bude každý týden testováno na koronavirus.

Školy se v New Yorku zavřely zhruba před čtrnácti dny, když byla dosažena dohodnutá maximální hranice tříprocentní pozitivity testů. Tuto hodnotu si jako limitní stanovil starosta a svaz vyučujících.

De Blasio dnes řekl, že město od tohoto principu upouští. "Je to nový přístup, protože máme mnoho důkazů, že školy jsou bezpečné," řekl. Odvolal se na výzkum, podle nějž malé děti covidem-19 nejsou tak ohrožené jako ostatní.

BREAKING: @NYCSchools buildings will reopen for 3-K, Pre-K and K-5 students on Monday, December 7.They will reopen for District 75 students on Thursday, December 10.Join @NYCMayor for today’s briefing at City Hall now: https://t.co/Rc8vYmpRYK

— NYC Mayor's Office (@NYCMayorsOffice) November 29, 2020

New York se snažil obnovit školní výuku už dříve na podzim navzdory rostoucím statistikám koronaviru, ale v polovině listopadu školy opět zavřel. Občané pak poukazovali na to, že děti do škol nemohou, zatímco tělocvičny zůstaly otevřené a ve většině místech mohou lidé i do restaurací.

Sedmého prosince se obnoví provoz i v mateřských školách a o tři dny později pak ve zvláštních. De Blasio počítá s pozdějším otevřením dalších stupňů i středních škol, ale o termínu se zatím nerozhodlo. V místech, kde začne přibývat případů koronaviru, může podle de Blasia guvernér státu nařídit uzavření škol.

V USA v listopadu přibyly čtyři miliony nakažených a 35.000 úmrtí s covidem-19. Čísla stoupají i v New Yorku, ale na rozdíl od jiných amerických států je tam nízká pozitivita testů - pohybuje se kolem tří procent. V Idahu, Jižní Dakotě nebo Iowě je to až 40 procent.

Související

Anthony Fauci

Fauci: Omikron si v USA nakonec najde v podstatě každého

Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti "nakonec najde v podstatě každého", řekl v úterý poradce amerického prezidenta Joea Bidena a epidemiolog Anthony Fauci. USA se podle něj nyní nacházejí na prahu období, kdy budou moci "žít s virem" a díky imunizaci obyvatelstva a dostupnosti léků bude léčba covidu-19 jednoduchá.

Více souvisejících

Anthony Fauci Bill de Blasio New York USA (Spojené státy americké) Den díkůvzdání (Thanksgiving) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy