Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti "nakonec najde v podstatě každého", řekl v úterý poradce amerického prezidenta Joea Bidena a epidemiolog Anthony Fauci. USA se podle něj nyní nacházejí na prahu období, kdy budou moci "žít s virem" a díky imunizaci obyvatelstva a dostupnosti léků bude léčba covidu-19 jednoduchá.
Spojené státy nyní registrují v průměru asi 750.000 nově nakažených za den a počet infikovaných pacientů v nemocnicích tam poprvé překročil 150.000.
"Omikron se svou výjimečnou, bezprecedentní mírou přenosnosti si nakonec najde v podstatě každého," řekl Fauci při vystoupení v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). "Do kontaktu (s virem) se dostanou i naočkovaní s posilovací dávkou. Někteří, možná mnoho z nich, se nakazí, ale velmi pravděpodobně, s některými výjimkami, se jim bude dařit obstojně z hlediska hospitalizace a úmrtí," řekl epidemiolog.
"Není způsob, jak bychom tento virus mohli vymýtit," dodal. USA však podle něj zřejmě zanedlouho vstoupí do nové fáze, "v níž bude dostatek ochrany v komunitě, dostatek dostupných léků na to, aby když se někdo nakazí a je ve vysoce rizikové skupině, bylo velmi jednoduché takového člověka vyléčit". Dodal však, že se Spojené státy zatím v této fázi nenacházejí.
Omikron se v USA velice rychle rozšířil a podle odhadu tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je nyní 98,3 procenta nově nakažených lidí infikováno právě touto variantou. Ještě na přelomu listopadu a prosince stál údajně omikron za přibližně 0,6 procenty nákaz.
Bidenova administrativa dnes oznámila, že aby navzdory velkému počtu nových infekcí udržela v provozu školy, zvýší dostupné testovací kapacity ve školách o deset milionů testů za měsíc. Chce rovněž lépe propojit školy s testovacími středisky a plně hradit náklady školám, které spustí svoje vlastní diagnostické programy.
Testů by tak mělo být pro žáky a učitele dostupných dvakrát více než loni v listopadu, uvedl Bílý dům. Podle vlády se nyní daří držet v provozu 96 procent všech amerických škol, loni v lednu to bylo 46 procent.
Situace v americkém zdravotnictví se mezitím dál rychle zhoršuje. Počet lidí s koronavirem ležících v nemocnicích dnes podle ministerstva zdravotnictví stoupl na asi 151.000, ukazuje databáze listu The Washington Post. Bezmála 25.000 z těchto lidí je na jednotkách intenzivní péče, což je stále o něco méně než na vrcholu nedávné letní vlny, nemluvě o začátku loňského roku.
Varianta omikron se podle dostupných studií zřejmě pojí s nižším rizikem těžkého covidu-19. Při obrovském počtu nakažených se ale americké nemocnice dostávají na hranice svých možností, z části i proto, že v průběhu pandemie přišly o část pracovníků, zatímco mnozí z těch zbývajících se nyní musí izolovat kvůli nákazám na pracovišti. Podle modelů se přitom počty hospitalizovaných mohou do konce ledna až zdvojnásobit.
V posledním týdnu zemřelo v USA po nákaze koronavirem v průměru něco přes 1700 lidí denně, přičemž přírůstky v posledních dnech výrazně stoupají. Zatím se však zdá, že pomaleji než při předchozích vlnách americké epidemie.
Ta nejnovější se podobně jako ty předchozí dotkla řady vrcholných politiků. V úterý večer informoval o pozitivním testu na koronavirus guvernér státu Západní Virginie Jim Justice. V prohlášení uvedl, že se cítil "extrémně špatně" a že měl kašel, rýmu i vysokou horečku. Kvůli těmto symptomům začal 70letý guvernér dostávat uměle vyvinuté protilátky.
Související

Budou roušky opět v kurzu? Počet případů hospitalizací s covidem roste, varuje WHO

Válek vyzval k očkování proti covidu a chřipce. Počet nakažených narůstá
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , USA (Spojené státy americké) , Anthony Fauci
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu
před 2 hodinami

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři
před 2 hodinami

Kdo kandiduje ve slovenských volbách? Mezi relevantními subjekty najdeme krajní pravici i progresivisty
před 3 hodinami

Pes za volantem zaskočil slovenské policisty. Řidičovo vysvětlení nevzali
před 4 hodinami

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?
před 5 hodinami

Na Slovensku začaly volby. Favorité jsou dva, hlas je možné odevzdat až do večera
před 7 hodinami

Tupac Shakur: Policie v Las Vegas obvinila muže ze zastřelení rappera v roce 1996
před 9 hodinami

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala
včera

Exploze v Náhorním Karabachu si vyžádala nejméně 170 obětí
včera

Na Slovensku se řeší případy volební korupce. Lidé se obávají manipulace voleb
včera

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku
včera

Žádostí o předčasný důchod je už nyní více než za celý loňský rok
včera

Vláda poslala Sněmovně návrh státního rozpočtu. Čas na to měla do konce září
včera

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území
včera

Poštou hlasovalo ve slovenských volbách přes 58 tisíc lidí. Nejvíce hlasů přišlo z ČR
včera

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek
včera

Policie vyšetřuje vraždu a sebevraždu na Českokrumlovsku
včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině
včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů
včera
Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí
Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.
Zdroj: Libor Novák