Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti "nakonec najde v podstatě každého", řekl v úterý poradce amerického prezidenta Joea Bidena a epidemiolog Anthony Fauci. USA se podle něj nyní nacházejí na prahu období, kdy budou moci "žít s virem" a díky imunizaci obyvatelstva a dostupnosti léků bude léčba covidu-19 jednoduchá.
Spojené státy nyní registrují v průměru asi 750.000 nově nakažených za den a počet infikovaných pacientů v nemocnicích tam poprvé překročil 150.000.
"Omikron se svou výjimečnou, bezprecedentní mírou přenosnosti si nakonec najde v podstatě každého," řekl Fauci při vystoupení v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). "Do kontaktu (s virem) se dostanou i naočkovaní s posilovací dávkou. Někteří, možná mnoho z nich, se nakazí, ale velmi pravděpodobně, s některými výjimkami, se jim bude dařit obstojně z hlediska hospitalizace a úmrtí," řekl epidemiolog.
"Není způsob, jak bychom tento virus mohli vymýtit," dodal. USA však podle něj zřejmě zanedlouho vstoupí do nové fáze, "v níž bude dostatek ochrany v komunitě, dostatek dostupných léků na to, aby když se někdo nakazí a je ve vysoce rizikové skupině, bylo velmi jednoduché takového člověka vyléčit". Dodal však, že se Spojené státy zatím v této fázi nenacházejí.
Omikron se v USA velice rychle rozšířil a podle odhadu tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je nyní 98,3 procenta nově nakažených lidí infikováno právě touto variantou. Ještě na přelomu listopadu a prosince stál údajně omikron za přibližně 0,6 procenty nákaz.
Bidenova administrativa dnes oznámila, že aby navzdory velkému počtu nových infekcí udržela v provozu školy, zvýší dostupné testovací kapacity ve školách o deset milionů testů za měsíc. Chce rovněž lépe propojit školy s testovacími středisky a plně hradit náklady školám, které spustí svoje vlastní diagnostické programy.
Testů by tak mělo být pro žáky a učitele dostupných dvakrát více než loni v listopadu, uvedl Bílý dům. Podle vlády se nyní daří držet v provozu 96 procent všech amerických škol, loni v lednu to bylo 46 procent.
Situace v americkém zdravotnictví se mezitím dál rychle zhoršuje. Počet lidí s koronavirem ležících v nemocnicích dnes podle ministerstva zdravotnictví stoupl na asi 151.000, ukazuje databáze listu The Washington Post. Bezmála 25.000 z těchto lidí je na jednotkách intenzivní péče, což je stále o něco méně než na vrcholu nedávné letní vlny, nemluvě o začátku loňského roku.
Varianta omikron se podle dostupných studií zřejmě pojí s nižším rizikem těžkého covidu-19. Při obrovském počtu nakažených se ale americké nemocnice dostávají na hranice svých možností, z části i proto, že v průběhu pandemie přišly o část pracovníků, zatímco mnozí z těch zbývajících se nyní musí izolovat kvůli nákazám na pracovišti. Podle modelů se přitom počty hospitalizovaných mohou do konce ledna až zdvojnásobit.
V posledním týdnu zemřelo v USA po nákaze koronavirem v průměru něco přes 1700 lidí denně, přičemž přírůstky v posledních dnech výrazně stoupají. Zatím se však zdá, že pomaleji než při předchozích vlnách americké epidemie.
Ta nejnovější se podobně jako ty předchozí dotkla řady vrcholných politiků. V úterý večer informoval o pozitivním testu na koronavirus guvernér státu Západní Virginie Jim Justice. V prohlášení uvedl, že se cítil "extrémně špatně" a že měl kašel, rýmu i vysokou horečku. Kvůli těmto symptomům začal 70letý guvernér dostávat uměle vyvinuté protilátky.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , USA (Spojené státy americké) , Anthony Fauci
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák