Fauci: Omikron si v USA nakonec najde v podstatě každého

Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti "nakonec najde v podstatě každého", řekl v úterý poradce amerického prezidenta Joea Bidena a epidemiolog Anthony Fauci. USA se podle něj nyní nacházejí na prahu období, kdy budou moci "žít s virem" a díky imunizaci obyvatelstva a dostupnosti léků bude léčba covidu-19 jednoduchá.

Spojené státy nyní registrují v průměru asi 750.000 nově nakažených za den a počet infikovaných pacientů v nemocnicích tam poprvé překročil 150.000.

"Omikron se svou výjimečnou, bezprecedentní mírou přenosnosti si nakonec najde v podstatě každého," řekl Fauci při vystoupení v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). "Do kontaktu (s virem) se dostanou i naočkovaní s posilovací dávkou. Někteří, možná mnoho z nich, se nakazí, ale velmi pravděpodobně, s některými výjimkami, se jim bude dařit obstojně z hlediska hospitalizace a úmrtí," řekl epidemiolog.

"Není způsob, jak bychom tento virus mohli vymýtit," dodal. USA však podle něj zřejmě zanedlouho vstoupí do nové fáze, "v níž bude dostatek ochrany v komunitě, dostatek dostupných léků na to, aby když se někdo nakazí a je ve vysoce rizikové skupině, bylo velmi jednoduché takového člověka vyléčit". Dodal však, že se Spojené státy zatím v této fázi nenacházejí.

Omikron se v USA velice rychle rozšířil a podle odhadu tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je nyní 98,3 procenta nově nakažených lidí infikováno právě touto variantou. Ještě na přelomu listopadu a prosince stál údajně omikron za přibližně 0,6 procenty nákaz.

Bidenova administrativa dnes oznámila, že aby navzdory velkému počtu nových infekcí udržela v provozu školy, zvýší dostupné testovací kapacity ve školách o deset milionů testů za měsíc. Chce rovněž lépe propojit školy s testovacími středisky a plně hradit náklady školám, které spustí svoje vlastní diagnostické programy.

Testů by tak mělo být pro žáky a učitele dostupných dvakrát více než loni v listopadu, uvedl Bílý dům. Podle vlády se nyní daří držet v provozu 96 procent všech amerických škol, loni v lednu to bylo 46 procent.

Situace v americkém zdravotnictví se mezitím dál rychle zhoršuje. Počet lidí s koronavirem ležících v nemocnicích dnes podle ministerstva zdravotnictví stoupl na asi 151.000, ukazuje databáze listu The Washington Post. Bezmála 25.000 z těchto lidí je na jednotkách intenzivní péče, což je stále o něco méně než na vrcholu nedávné letní vlny, nemluvě o začátku loňského roku.

Varianta omikron se podle dostupných studií zřejmě pojí s nižším rizikem těžkého covidu-19. Při obrovském počtu nakažených se ale americké nemocnice dostávají na hranice svých možností, z části i proto, že v průběhu pandemie přišly o část pracovníků, zatímco mnozí z těch zbývajících se nyní musí izolovat kvůli nákazám na pracovišti. Podle modelů se přitom počty hospitalizovaných mohou do konce ledna až zdvojnásobit.

V posledním týdnu zemřelo v USA po nákaze koronavirem v průměru něco přes 1700 lidí denně, přičemž přírůstky v posledních dnech výrazně stoupají. Zatím se však zdá, že pomaleji než při předchozích vlnách americké epidemie.

Ta nejnovější se podobně jako ty předchozí dotkla řady vrcholných politiků. V úterý večer informoval o pozitivním testu na koronavirus guvernér státu Západní Virginie Jim Justice. V prohlášení uvedl, že se cítil "extrémně špatně" a že měl kašel, rýmu i vysokou horečku. Kvůli těmto symptomům začal 70letý guvernér dostávat uměle vyvinuté protilátky.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Anthony Fauci

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Prezident Trump

"Zlehčují jeden z nejúspěšnějších útoků v dějinách." Trump kritiku odmítá, popírá slova vlastních zpravodajců

Americký prezident Donald Trump důrazně odmítl tvrzení, že by nedávné americké letecké útoky na íránská jaderná zařízení měly jen omezený účinek. Při rozhovoru s novináři na palubě Air Force One prohlásil, že všechny tři cíle byly „perfektně zasaženy“ a „zničené“. Kritiku z amerických médií označil za neúctu k těm, kteří se na operaci podíleli.

před 49 minutami

Důsledky útoku na íránský jaderný objekt v Isfahánu.

Americké údery na Írán poškodily jaderné cíle, ale zřejmě je nezničily, tvrdí zpravodajci

Americké letecké útoky na tři íránská jaderná zařízení, o nichž prezident Donald Trump tvrdil, že „zcela a totálně zničily“ íránský jaderný program, ve skutečnosti podle předběžného hodnocení americké vojenské rozvědky jadernou infrastrukturu Íránu jen částečně poškodily a pravděpodobně ji zbrzdily pouze o několik měsíců. Vyplývá to z informací, které CNN poskytlo sedm obeznámených zdrojů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Bratislava

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

včera

Írán

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil

Napětí mezi Íránem a Izraelem nadále roste. Zatímco izraelská armáda tvrdí, že v úterý ráno zachytila dva raketové útoky z Íránu, Teherán kategoricky popírá, že by po vyhlášení příměří jakékoli střely vypálil. Informace o íránském útoku se objevily pouhé tři hodiny poté, co prezident Donald Trump oznámil, že příměří mezi oběma zeměmi vstoupilo v platnost.

včera

Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu

V úterý dopoledne došlo k prudké eskalaci napětí mezi Izraelem a Íránem, jen několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump oznámil dohodu o příměří. Izraelský ministr obrany Israel Katz obvinil Teherán z porušení klidu zbraní a vydal pokyn armádě k „intenzivním úderům na cíle režimu v srdci Teheránu“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy