Varianta koronaviru omikron si vzhledem ke své vysoké nakažlivosti "nakonec najde v podstatě každého", řekl v úterý poradce amerického prezidenta Joea Bidena a epidemiolog Anthony Fauci. USA se podle něj nyní nacházejí na prahu období, kdy budou moci "žít s virem" a díky imunizaci obyvatelstva a dostupnosti léků bude léčba covidu-19 jednoduchá.
Spojené státy nyní registrují v průměru asi 750.000 nově nakažených za den a počet infikovaných pacientů v nemocnicích tam poprvé překročil 150.000.
"Omikron se svou výjimečnou, bezprecedentní mírou přenosnosti si nakonec najde v podstatě každého," řekl Fauci při vystoupení v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). "Do kontaktu (s virem) se dostanou i naočkovaní s posilovací dávkou. Někteří, možná mnoho z nich, se nakazí, ale velmi pravděpodobně, s některými výjimkami, se jim bude dařit obstojně z hlediska hospitalizace a úmrtí," řekl epidemiolog.
"Není způsob, jak bychom tento virus mohli vymýtit," dodal. USA však podle něj zřejmě zanedlouho vstoupí do nové fáze, "v níž bude dostatek ochrany v komunitě, dostatek dostupných léků na to, aby když se někdo nakazí a je ve vysoce rizikové skupině, bylo velmi jednoduché takového člověka vyléčit". Dodal však, že se Spojené státy zatím v této fázi nenacházejí.
Omikron se v USA velice rychle rozšířil a podle odhadu tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je nyní 98,3 procenta nově nakažených lidí infikováno právě touto variantou. Ještě na přelomu listopadu a prosince stál údajně omikron za přibližně 0,6 procenty nákaz.
Bidenova administrativa dnes oznámila, že aby navzdory velkému počtu nových infekcí udržela v provozu školy, zvýší dostupné testovací kapacity ve školách o deset milionů testů za měsíc. Chce rovněž lépe propojit školy s testovacími středisky a plně hradit náklady školám, které spustí svoje vlastní diagnostické programy.
Testů by tak mělo být pro žáky a učitele dostupných dvakrát více než loni v listopadu, uvedl Bílý dům. Podle vlády se nyní daří držet v provozu 96 procent všech amerických škol, loni v lednu to bylo 46 procent.
Situace v americkém zdravotnictví se mezitím dál rychle zhoršuje. Počet lidí s koronavirem ležících v nemocnicích dnes podle ministerstva zdravotnictví stoupl na asi 151.000, ukazuje databáze listu The Washington Post. Bezmála 25.000 z těchto lidí je na jednotkách intenzivní péče, což je stále o něco méně než na vrcholu nedávné letní vlny, nemluvě o začátku loňského roku.
Varianta omikron se podle dostupných studií zřejmě pojí s nižším rizikem těžkého covidu-19. Při obrovském počtu nakažených se ale americké nemocnice dostávají na hranice svých možností, z části i proto, že v průběhu pandemie přišly o část pracovníků, zatímco mnozí z těch zbývajících se nyní musí izolovat kvůli nákazám na pracovišti. Podle modelů se přitom počty hospitalizovaných mohou do konce ledna až zdvojnásobit.
V posledním týdnu zemřelo v USA po nákaze koronavirem v průměru něco přes 1700 lidí denně, přičemž přírůstky v posledních dnech výrazně stoupají. Zatím se však zdá, že pomaleji než při předchozích vlnách americké epidemie.
Ta nejnovější se podobně jako ty předchozí dotkla řady vrcholných politiků. V úterý večer informoval o pozitivním testu na koronavirus guvernér státu Západní Virginie Jim Justice. V prohlášení uvedl, že se cítil "extrémně špatně" a že měl kašel, rýmu i vysokou horečku. Kvůli těmto symptomům začal 70letý guvernér dostávat uměle vyvinuté protilátky.
Související

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , USA (Spojené státy americké) , Anthony Fauci
Aktuálně se děje
před 15 minutami

"Zlehčují jeden z nejúspěšnějších útoků v dějinách." Trump kritiku odmítá, popírá slova vlastních zpravodajců
před 49 minutami

Americké údery na Írán poškodily jaderné cíle, ale zřejmě je nezničily, tvrdí zpravodajci
před 2 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou další silné bouřky
včera

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
včera

Evropa se zlobí, USA ustupují. Španělsko se stalo problémovým členem NATO
včera

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen
včera

Trump zveřejnil údajnou SMS od šéfa NATO. USA si myslí, že Ukrajina nad Ruskem vyhraje
včera

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi
včera

Počasí v Česku bude znovu tropické. Již zítra, upozornil ČHMÚ
včera

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou
včera

Takhle jsme Trumpa ještě neviděli, popisují novináři. Proč ho porušení příměří rozpálilo doběla?
včera

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael
včera

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova
včera

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
včera

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat
včera

Írán se na útoky připravil předem, k přerušení jaderného programu nedošlo
včera

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti
včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem
včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil
včera
Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu
V úterý dopoledne došlo k prudké eskalaci napětí mezi Izraelem a Íránem, jen několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump oznámil dohodu o příměří. Izraelský ministr obrany Israel Katz obvinil Teherán z porušení klidu zbraní a vydal pokyn armádě k „intenzivním úderům na cíle režimu v srdci Teheránu“.
Zdroj: Libor Novák