Fauci chce karanténu pro Američany, kteří o Díkuvzdání cestovali. New York otevře základní školy

Američané, kteří tento týden o svátku Díkůvzdání cestovali, by se měli nechat testovat na koronavirus a případně nastoupit do karantény. Řekl to dnes odborník na infekční choroby a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci. Očekává po svátcích novou vlnu nákaz.

Anthony Fauci
doporučujeme

"Za dva, tři týdny můžeme být svědky nové vlny koronaviru, která se připojí k té nynější," řekl Fauci v rozhovoru se stanicí ABC.

V USA se od začátku epidemie koronavirus potvrdil u více než 13 milionů lidí a s covidem-19 tam zemřelo přes 266.000 pacientů.

Fauci apeloval na ty, kteří o svátku cestovali a ocitli se v prostředí, kde není jasné, zda tam byl někdo nakažený, aby zahájili karanténu a nechali se otestovat. Zabrání to podle něj "dalšímu šíření a růstu nových případů".

Fauci také řekl, že nehodlá nikoho strašit, ale vzhledem k nadcházejícímu chladnému počasí se dá očekávat nový růst případů před Vánocemi a oslavami Nového roku.

Newyorský starosta Bill de Blasio dnes oznámil, že 7. prosince se v New Yorku obnoví prezenční výuka v základních školách. Přijít budou moci žáci, jejichž rodiče dají souhlas k tomu, že dítě bude každý týden testováno na koronavirus.

Školy se v New Yorku zavřely zhruba před čtrnácti dny, když byla dosažena dohodnutá maximální hranice tříprocentní pozitivity testů. Tuto hodnotu si jako limitní stanovil starosta a svaz vyučujících.

De Blasio dnes řekl, že město od tohoto principu upouští. "Je to nový přístup, protože máme mnoho důkazů, že školy jsou bezpečné," řekl. Odvolal se na výzkum, podle nějž malé děti covidem-19 nejsou tak ohrožené jako ostatní.

New York se snažil obnovit školní výuku už dříve na podzim navzdory rostoucím statistikám koronaviru, ale v polovině listopadu školy opět zavřel. Občané pak poukazovali na to, že děti do škol nemohou, zatímco tělocvičny zůstaly otevřené a ve většině místech mohou lidé i do restaurací.

Sedmého prosince se obnoví provoz i v mateřských školách a o tři dny později pak ve zvláštních. De Blasio počítá s pozdějším otevřením dalších stupňů i středních škol, ale o termínu se zatím nerozhodlo. V místech, kde začne přibývat případů koronaviru, může podle de Blasia guvernér státu nařídit uzavření škol.

V USA v listopadu přibyly čtyři miliony nakažených a 35.000 úmrtí s covidem-19. Čísla stoupají i v New Yorku, ale na rozdíl od jiných amerických států je tam nízká pozitivita testů - pohybuje se kolem tří procent. V Idahu, Jižní Dakotě nebo Iowě je to až 40 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

15.01.2021 20:20 Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál…

Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

15.01.2021 19:43 Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé…

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Na Kapitol zaútočili i bývalí vojáci. Jsou krmeni dezinformacemi, varuje…

15.01.2021 13:07 Mezi účastníky útoku na Kapitol z 6. ledna bylo nejméně 21 současných nebo bývalých příslušníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama