Senát Spojených států dnes potvrdil Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti. Kromě demokratů jej podpořila řada republikánů. Ve stočlenné horní komoře Kongresu pro nominanta demokratického prezidenta Joea Bidena hlasovalo 70 senátorů, 30 bylo proti. Informovala o tom agentura AP.
Demokraté federálního soudce Garlanda označují za vysoce kvalifikovaného kandidáta a čestného soudce, který bude schopen ministerstvu spravedlnosti navrátit pověst nezávislosti po bouřlivých čtyřech letech vlády bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Také řada republikánů pro něj měla slova chvály a zmiňovali jeho dobrou pověst.
Garland zdědí ministerstvo spravedlnosti po složité době za Trumpovy administrativy, připomíná AP. Bývalý republikánský prezident totiž trval na tom, že mu musí být ministr spravedlnosti osobně loajální, což byla situace, která pověstí ministerstva otřásla.
V posledním měsíci Trumpova prezidentství ministr spravedlnosti William Barr rezignoval. Stalo se tak poté, co vyvrátil Trumpova falešná tvrzení, že volby provázely rozsáhlé podvody, v jejichž důsledku prohrál.
Trumpův tlak na veřejné činitele, včetně Barra a jeho předchůdce Jeffa Sessionse, kvůli vyšetřování vazeb Trumpovy kampaně na Rusko, vyvolal ostrou kritiku demokratů, kteří jednání označovali za politizaci nejvyšších úřadů vymáhajících právo v zemi.
Související
Vyšetřování exprezidenta Trumpa bude probíhat pod dohledem zvláštního vyšetřovatele
Americké úřady budou stíhat všechny viníky útoku na Kapitol, uvedl ministr
Merrick Garland , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
před 1 hodinou
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
před 1 hodinou
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
před 2 hodinami
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
před 3 hodinami
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
před 3 hodinami
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
před 4 hodinami
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
před 5 hodinami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 6 hodinami
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 7 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 7 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 8 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 9 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 10 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 10 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 11 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 13 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
Britská královská rodina se ještě letos opět početně rozroste. Těhotenství v pondělí oznámila princezna Eugenie, jedna z dcer bývalého prince Andrewa. Mladší z dvojice sester se těší už na třetího potomka.
Zdroj: Lucie Podzimková