Honduras zastavil karavanu migrantů, stovky osob včetně dětí se do USA nedostanou

Honduraská policie zastavila pochod stovek lidí, kteří se přes Guatemalu a Mexiko chtěli dostat do Spojených států. Pochod, který tvoří zhruba 600 mužů, žen a dětí, byl zastaven poblíž města San Pedro Sula nedaleko hranice s Guatemalou.

Policie žádala po účastnících průkazy totožnosti a negativní test na covid-19. Téměř nikdo z nich ale požadované doklady neměl, píše dnes agentura AP.

Lidé, kteří se vydali na pochod do Spojených států, tvrdí, že jim veškerý majetek a možnosti obživy vzaly hurikány Éta a Jóta, které zasáhly oblast v listopadu. "Všechno jsem ztratila, pasy mých dětí, jejich oblečení, naprosto všechno," uvedla jedna z účastnic pochodu, která se na cestu do USA vydala se svými dětmi a manželem. Ekonomickou situaci v zemi zhoršila také epidemie covidu-19.

? #URGENTE ? - 11:22 pm.Triste y Lamentable ver estas imágenes de nuestros compatriotas tratando de salir del país buscando un sueño americano y el gobierno mando a poner un muro de policías para que no los dejen salir, estan durmiendo en la calle con frío.#NoticiasRosales pic.twitter.com/k86c5fs6pC

— Noticias Rosales - Honduras (@HondurasRosales) December 11, 2020

Podle Mezinárodního Červeného kříže hurikán Éta dopadl na tři miliony ze zhruba 9,5 milionu obyvatel Hondurasu. Při návštěvě Washingtonu prezident Hondurasu Juan Orlando Hernández minulý týden varoval, že kvůli hurikánům hrozí jeho zemi nedostatek potravin.

Pochody migrantů, takzvané karavany, se do širšího povědomí dostaly předloni poté, co je Donald Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA. Loni se k americko-mexické hranici z Hondurasu vydaly desetitisíce migrantů. Trump kritizoval vlády regionu, že nedokážou běžence zastavit, a Mexiku hrozil i zavedením cel.

Letos vlnu migrantů zbrzdila pandemie covidu-19, kvůli níž vlády v regionu zavřely hranice. Záhy po jejich otevření vyrazila koncem září karavana několika tisíc běženců, jimž se 1. října podařilo dostat přes hondurasko-guatemalskou hranici. Úředníci na hranicích se zprvu snažili kontrolovat doklady, posléze to ale vzhledem k počtu běženců vzdali. Pro vstup do Guatemaly navíc měli mít lidé test na covid-19. Guatemalské úřady ale většinu z těchto migrantů zadržely a deportovaly zpět do vlasti.

Související

Více souvisejících

honduras karavany migrantů uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy