honduras

Hurikán

Pět mrtvých po bouři Eta ve Střední Americe, má opět zesílit na hurikán

Oslabená tropická bouře Eta, která v úterý udeřila jako hurikán čtvrté kategorie na pobřeží Nikaraguy, se za doprovodu vydatných lijáků pomalu sune nad Hondurasem. O víkendu má zasáhnout Kubu, na začátku příštího týdne jih Spojených států. Jedna z nejsilnějších bouří, jaké Střední Amerika v posledních letech zaznamenala, si vyžádala pět životů a na moři uvěznila desítky rybářů, informovaly agentury AP a Reuters.
Můžeme se ochránit proti radiaci?

Nezapomínejme kvůli covidu na další hrozby, nabádá lékař bojující za zrušení jaderných zbraní

NÁZOR - Honduras nedávno stal padesátou zemí, která ratifikovala smlouvu o zákazu jaderných zbraní, přičemž celá dohoda nabude platnosti 22. ledna příštího roku, uvádí Ira Helfand v komentáři pro server CNN. Lékař a aktivista skupiny Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní vyzdvihuje, že poprvé od útoku na Hirošimu bude samotné držení atomové nálože považováno za zločin dle mezinárodního práva.
Koronavirus SARS-CoV-2

Kolumbie hlásí první oběti koronaviru, Kuba poslala zdravotníky do Itálie

Kolumbie oznámila první úmrtí na infekci koronavirem. V Ekvádoru rezignovala ministryně zdravotnictví Catalina Andramunoňová a jen několik hodin poté, co úřady uvedly, že bilance nakažených překročila 500 případů. Salvador s Guatemalou v sobotu vyhlásily zákaz vycházení, od kterého si slibují zastavení infekce.
Ilustrační foto

Na USA se valí nová karavana migrantů. Uprchlíky čeká problém v Guatemale

Ze středoamerického Hondurasu vyrazilo pěšky opět několik tisíc lidí na cestu do Spojených států, kde chtějí požádat o azyl. Důvodem jejich útěku je chudoba, nezaměstnanost a kriminalita v jejich vlasti. Informovala o tom agentura Europa Press. Vláda Mexika, odkud se nakonec migranti ze Střední Ameriky snaží do USA dostat, už dnes oznámila, že "karavanu migrantů" nepustí na své území.
Věznice

Mačety, nože, střelné zbraně. Ve věznici se střetly gangy, 16 mrtvých

Nejméně 16 lidí zahynulo při nedělní potyčce mezi gangy ve věznici na severu Hondurasu. Informovala o tom dnes agentura AP. Teprve v pátek zahynulo při násilnostech v jiné věznici na severu země 18 lidí. Incidentům předcházelo rozhodnutí honduraské vlády vyhlásit ve věznicích výjimečný stav a předat jejich kontrolu bezpečnostním složkám. Cílem opatření má být snížení vysoké míry násilí ve věznicích.
Orlando Hernández (Honduras)

Zaznělo vážné obvinění. Kdo financoval kampaň prezidenta Hondurasu?

Honduraský prezident Juan Orlando Hernández dostal podle newyorského prokurátora na volební kampaně několik milionů dolarů od drogových kartelů. Podle agentury AFP to řekl ve středu prokurátor při zahájení procesu s prezidentovým bratrem, který je v USA obviněn z podílu na obchodu z drogami. Prezident Hernández, který stojí v čele Hondurasu od roku 2014, obvinění z přijetí peněz od narkomafie odmítá.
Lodní havárie, ilustrační foto

Neštěstí na moři: U Hondurasu se potopila rybářská loď, nejméně 26 mrtvých

Nejméně 26 osob zahynulo po převržení rybářské lodě v Atlantském oceánu u pobřeží Hondurasu. Dalších 47 osob se podařilo zachránit. Uvedl to mluvčí honduraských ozbrojených sil José Domingo Meza. Příčiny nejsou zatím známé, v oblasti je však velmi špatné počasí. Nehoda se řadí k nejhorším neštěstí na moři v zemi, napsala agentura Reuters.
Donald Trump

Trump chce trvale odebrat finanční pomoc Salvadoru, Guatemale a Hondurasu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chce trvale odejmout Salvadoru, Guatemale a Hondurasu stovky milionů dolarů, které na pomoc těmto třem středoamerickým státům schválil Kongres USA. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Americká vláda již v březnu těmto zemím pozastavila zatím nevyplacené platby za roky 2017 a 2018.
Honduras

Honduras je paralyzován. Lidé už týden protestují proti vládě, dochází k tvrdým střetům

V metropoli Hondurasu Tegucigalpě i řadě dalších měst této středoamerické země už týden trvají protesty proti plánu vlády reformovat systém školství a zdravotnictví. Odbory se obávají rozsáhlé privatizace a masového propouštění lidí z práce. Podle místních médií jsou uzavřeny i školy a je ochromena zdravotnická péče kvůli časově neomezené stávce. Minulý týden několik protestujících zapálilo pneumatiky i před velvyslanectvím USA v Tegucigalpě. Z Hondurasu přitom v posledním roce utíká stále více lidí, kteří se snaží dostat do USA.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy