Kolumbie hlásí první oběti koronaviru, Kuba poslala zdravotníky do Itálie

Kolumbie oznámila první úmrtí na infekci koronavirem. V Ekvádoru rezignovala ministryně zdravotnictví Catalina Andramunoňová a jen několik hodin poté, co úřady uvedly, že bilance nakažených překročila 500 případů. Salvador s Guatemalou v sobotu vyhlásily zákaz vycházení, od kterého si slibují zastavení infekce.

Kuba podle agentury Reuters ohlásila, že vyslala do koronavirem těžce postižené Itálie lékaře a sestry, aby zde s infekcí bojovali.

Komunistická Kuba, která patří k chudým státům, ale je známá svou politikou vysílání zdravotníků do zahraničí na výpomoc, poskytla Itálii na boj s koronavirem 52 doktorů a sester. Za poslední dny je to šestý zdravotnický sbor poskytnutý do tažení proti infekci. Havana nyní podle Reuters zdravotníky poskytla také Venezuele, Nikarague, Jamajce, Surinamu a Grenadě.

Kolumbijské ministerstvo zdravotnictví v sobotu místního času (v noci na dnešek SEČ) oznámilo, že v zemi zemřel první pacient infikovaný koronavirem. Obětí byl podle Reuters 58letý muž, který pracoval jako taxikář v pobřežním městě Cartagena na severu země. Kolumbie doposud eviduje 210 případů nemoci COVID-19, kterou koronaviru způsobuje.

Kvůli opatřením spojeným s bojem proti koronaviru v noci na dnešek vypukly v několika kolumbijských věznicích nepokoje. Vězni se při nich dožadovali zrušení zákazu návštěv. Agentura DPA s odvoláním na místní média uvedla, že z věznic byla slyšet střelba a hlášeni jsou i zranění. Podrobnější informace o průběhu nepokojů či možných obětech úřady dosud nezveřejnily.

Chile dnes oznámilo celostátní zákaz nočního vycházení, které má ztížit šíření koronaviru. Potvrzeno bylo v této jihoamerické zemi již 632 případů nákazy, z toho 95 za posledních 24 hodin. Co do počtu nakažených se Chile řadí k nejvíce postiženým zemím v Latinské Americe.

Ekvádor v sobotu oznámil, že se dosud v zemi nakazilo 532 lidí, z nichž sedm zemřelo. Jen několik hodin poté dala svou funkci k dispozici ministryně zdravotnictví Andramunoňová. Její funkci převzal lékař Juan Carlos Zevallos. V úřadu skončil také ministr práce Andrés Madero.

Andramunoňová v posledních dnech čelila tlaku kvůli nedostatku ochranných prostředků pro zdravotníky a také kritice za nedostatečné prosazování preventivních pravidel, neboť řada lidí nerespektuje omezení pohybu.

V pondělí ekvádorská vláda v zemi vyhlásila stav nouze, uzavřela na dva týdny hranice, zakázala cestovatelům vstup do země a jako preventivní opatření proti šíření nákazy vyhlásila noční zákaz vycházení a omezila pohyb obyvatel.

Salvadorský prezident Nayib Bukele nařídil, že karanténa potrvá 30 dní. Opatření označil za obtěžující, ale nezbytné. Během zákazu vycházení jsou povoleny cesty na nákup, které může vykonat jen jeden z členů domácnosti. Tato země dosud eviduje tři nakažené.

Guatemalský prezident Alejandro Giammattei omezil zákaz vycházení na osm dní. Omezení, které platí ode dneška, lidem nařizuje zůstat doma vždy od 16:00 do 4:00 následujícího dnes. "Není jednoduché rozhodovat a není jednoduché cítit na svých bedrech odpovědnost za 18 milionů (obyvatel)," řekl Giammattei. Guatemala zaznamenala 17 případů nemoci včetně jednoho mrtvého.

S koronavirem se potýkají i další středoamerické země. Doposud evidují Honduras 26 infekcí, Nikaragua dva nakažené, Panama 245 případů a Kostarika 117 případů.

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie Kuba ekvádor guatemala Salvador honduras Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy