Kolumbie otočila letadla s migranty zpět do USA. Trump na ni uvalil masivní cla a sankce

Prezident USA Donald Trump v neděli oznámil, že Spojené státy uvalí široce zaměřené sankce a cla na Kolumbii, poté, co tato země odmítla přijmout americká vojenská letadla, která měla přepravit migranty zpět. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Spojené státy okamžitě uvalí 25% clo na veškeré kolumbijské zboží dovážené do USA a že toto clo zvýší na 50 % během jednoho týdne.

Trump podle Reuters oznámil, že Spojené státy uvalí sankce a tarifní opatření na Kolumbii, poté co kolumbijská vláda odmítla přijmout lety amerických vojenských letadel, která přepravují migranty zpět do jejich domovské země. Tento krok vyvolal napětí mezi oběma státy, přičemž Kolumbie se postavila proti zacházení s deportovanými migranty, které považuje za nedůstojné a znevažující jejich lidská práva.

Prezident Kolumbie Gustavo Petro, který se dostal k moci s podporou progresivní politiky, reagoval na rozhodnutí americké vlády o deportaci migrantů tím, že oznámil, že Kolumbie nebude přijímat migranty vrácené z USA ve vojenských letadlech, píše AP.

Petro v několika příspěvcích na sociálních sítích zdůraznil, že migranti nejsou zločinci a že s nimi musí být zacházeno s úctou a důstojností, jak to požaduje mezinárodní právo. V souvislosti s tím uvedl, že Kolumbie bude akceptovat pouze civilní lety, a to v případě, že budou deportovaní migranti přijímáni jako lidé, a ne jako kriminálníci.

Podle Petra je důležité, aby byla respektována lidská práva a že je naprosto nepřijatelné, aby deportovaní byli na palubách vojenských letadel s rukama a nohama spoutanými, jak bylo údajně zdokumentováno v několika případech. Toto rozhodnutí vyvolalo kontroverzi a protesty nejen v Kolumbii, ale také v dalších zemích Latinské Ameriky, které se obávají, že americká deportační politika může být příliš tvrdá a nepřátelská vůči migrantům.

V reakci na kolumbijské odmítnutí Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% clo na veškeré kolumbijské zboží dovážené do USA. Tato opatření, která jsou součástí Trumpovy tvrdé politiky vůči imigraci, budou podle jeho slov platná okamžitě. Pokud Kolumbie nezmění svůj postoj, cla se zvýší na 50 % během jednoho týdne. Trump ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že jde o nutnou reakci na to, že Kolumbie se odmítla podílet na deportacích a zacházet s deportovanými migranty podle amerických podmínek.

Spojené státy pod Trumpovou administrativou začaly aktivně využívat vojenské letectvo pro deportace, což vyvolalo obavy o etické a právní otázky týkající se zacházení s migranty, kteří byli odváženi z amerických hranic. Tato politika byla součástí Trumpových předvolebních slibů o zpřísnění imigrační politiky a vymáhání přísnějších kontrol na hranicích.

Tento incident ukazuje na rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Latinskou Amerikou, které je důsledkem Trumpovy imigrační politiky, jež je vnímána jako příliš agresivní a neúctivá vůči migrantům. Kolumbie není jedinou zemí, která se postavila proti americkým deportacím. V minulosti se podobně vyjadřovaly i jiné latinskoamerické státy, které kritizovaly nejen způsob deportací, ale i samotnou politiku, která se zaměřuje na kriminalizaci migrantů.

Kolumbie má s migrací a humanitárními krizemi dlouhou a bolestnou historii. Kromě domácího konfliktu s ozbrojenými skupinami byla Kolumbie dlouhodobě cílem migrantů z jiných částí Latinské Ameriky, včetně Venezuely, kde politická a ekonomická krize vyvolala masový exodus. Kolumbie se tak nachází v těžké situaci, kdy musí vyvažovat vztahy s USA a zároveň chránit lidská práva a zájmy svých občanů.

Představitelé kolumbijské vlády reagovali na Trumpovu hrozbu sankcemi s tím, že budou i nadále bránit práva migrantů a budou pokračovat v přijímání deportovaných občanů v civilních letadlech. Kolumbie zároveň zdůraznila, že je ochotná jednat s USA o možných protokolech, které by zajistily lepší podmínky pro migranty.

Sankce, pokud budou skutečně uvaleny, mohou mít významný dopad na kolumbijskou ekonomiku, která je silně závislá na exportu do Spojených států, a mohou narušit vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou historicky silné. Kolumbie je jedním z nejbližších spojenců USA v Latinské Americe, a to nejen z hlediska obchodu, ale i v boji proti narkotikám a organizovanému zločinu.

Pro Spojené státy by uvalení sankcí na Kolumbii znamenalo eskalaci obchodních napětí s Latinskou Amerikou, což by mohlo mít negativní dopady na regionální stabilitu a americké obchodní zájmy. Zároveň by to mohlo ovlivnit vztahy mezi oběma zeměmi i v dalších oblastech, včetně bezpečnosti a diplomacie.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kolumbie

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy