Na Honduras se žene další bouře, evakuováno okolí druhého největšího města v zemi

Honduraské úřady dnes kvůli blížící se další tropické bouři nařídily evakuaci oblastí v okolí San Pedro Sula, což je druhé největší město v zemi. Po dvou týdnech může Honduras postihnout druhý ničivý živel, který následuje po bouři Eta.

V centrálním Karibiku se nyní tvoří nová bouře, která dostane jméno Jota a podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) může dosáhnout síly hurikánu. Eta v Latinské Americe napáchala velké škody a zabila desítky lidí.

Nová bouře je nyní 540 kilometrů jihovýchodně od jamajského Kingstonu a doprovází ji vítr o rychlosti 65 kilometrů v hodině, meteorologové předpovídají, že by Střední Ameriku mohla zasáhnout v neděli nebo pondělí.

How many named storms have we had in 2020?Too damn many!Now we're dealing with #Iota, the 30th named storm of the season, obliterating all other records. And we're 8 weeks ahead of the previous record pace.Details: https://t.co/fYlktwY60c pic.twitter.com/eGexG0Cbl9

— Matthew Cappucci (@MatthewCappucci) November 14, 2020

Guatemalský prezident Alejandro Giammattei dnes obvinil rozvinuté země, že svou činností přispívají ke klimatické změně, s níž souvisí ničivé jevy, které postihují chudé země. Giammattei dnes jednal s honduraským prezidentem Juanem Orlandem Hernándezem Alvarem. Řekl, že by vyspělé průmyslové státy měly nést odpovědnost za "škody, které napáchaly na klimatu".

Honduraské úřady nařídily evakuaci údolí v regionu města San Pedro Sula, které leží asi 180 kilometrů severně od honduraské metropole Tegucigalpy. Jde o tutéž oblast, již s plnou silou zasáhla Eta, načež následovaly ničivé záplavy, sesuvy půdy a smrt 60 lidí. Mluvčí honduraské organizace civilní obrany řekla, že v zemi platí na neurčitou dobu vysoký stupeň pohotovosti, který umožňuje evakuaci lidem nařídit.

Nová bouře nese jméno Jota a očekává se, že bude nad teplým mořem v karibské oblasti sílit a že se bude pohybovat po trase bouře Eta.

V Hondurasu se škody zanechané Etou týkají 2,7 milionu lidí. Ze zaplavených domovů muselo odejít 40.000 lidí, kteří jsou stále v provizorních přístřešcích.

Eta byla 28. pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony. Po ní se nad Atlantikem vytvořila Theta, která se přesouvá směrem na severovýchod a v úterý byla jižně od Azorských ostrovů. Jota je 30. pojmenovanou bouří sezony.

Související

Více souvisejících

hurikán Jota (listopad 2020) honduras Hurikán Počasí

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 32 minutami

před 48 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela

Britská policie propustila a vzápětí opět zadržela třiačtyřicetiletého muže, který autem narazil do brány v Downing Street, kde bydlí premiér Rishi Sunak. Muž je totiž zároveň podezřelý z pořizování nemravných fotografií dětí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy