Jóta zeslabila na tropickou bouři, na svědomí má dvě oběti

Hurikán Jóta, který v noci na dnešek dorazil jako hurikán páté, tedy nejvyšší kategorie nad Nikaraguu, nad pevninou zeslábl už na úroveň tropické bouře.

Živel je ale stále velmi nebezpečný, protože ho provázejí vydatné lijáky a jelikož postihl oblast, která se ještě nevzpamatovala z následků hurikánu Éta. Ten zasáhl stejnou oblast před dvěma týdny se silou čtvrté kategorie. Jóta si zatím vyžádala jednu oběť na kolumbijském ostrově v Karibiku a druhou v Panamě, způsobila rovněž rozsáhlé materiální škody.

"Jde o nejsilnější hurikán, jaký zasáhl Nikaraguu od doby, co se vedou záznamy o tropických bouřích," řekl o hurikánu Jóta Marcio Baca z nikaragujského meteorologického institutu (Ineter). Hurikán udeřil na pevninu provázen větrem o síle až 250 kilometrů v hodině. Předtím zpustošil v Karibiku ostrov Providencia, odkud je hlášen nejméně jeden mrtvý, uvedla agentura Europa Press. Druhou oběť připisovanou bouři ohlásila Panama z provincie Ngäbe-Buglé na severu země.

Při postupu nad Nikaraguou hurikán postupně zeslábl na tropickou bouři provázenou větrem o rychlosti asi 105 kilometrů za hodinu. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že Jóta dále oslabí při postupu nad Hondurasem, Salvadorem a Guatemalou až na tropickou tlakovou níži. Střed bouře se dnes vpodvečer SEČ nacházel asi 160 kilometrů východně od honduraské metropole Tegucigalpy.

Jóta má ale stále ničivou sílu, varoval Baca. Vytrvalé budou nadále srážky, které už rozvodnily místní řeky. Silný vítr rovněž poničil střechy mnoha domů a vyvrátil sloupy elektrického vedení.

Hurricane #Iota hours before landfall in #Nicaragua this evening. It’s a massive Cat 5 storm following an almost identical path as Cat 4 Hurricane Eta just 13 days ago. pic.twitter.com/KenTo13ArY

— Jeremy Zipple (@jzipple) November 17, 2020

V pobřežních oblastech na severovýchodě Nikaraguy nařídily úřady už o víkendu evakuaci. V provizorních centrech skončilo na 40.000 lidí. Dalších 80.000 lidí se do bezpečí muselo uchýlit v sousedním Hondurasu.

Jóta je druhým hurikánem, který Střední Ameriku postihl během dvou týdnů. Oblast se přitom ještě nevzpamatovala z následků hurikánu Éta, který zpustošil značnou část regionu a vyžádal si nejméně 150 obětí.

Jóta je rekordní třicátou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony. Za oficiální konec sezony se považuje 30. listopad.

Související

Více souvisejících

hurikán Jota (listopad 2020) nikaragua Hurikán Počasí Karibik

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy