nikaragua

Hurikán

Pět mrtvých po bouři Eta ve Střední Americe, má opět zesílit na hurikán

Oslabená tropická bouře Eta, která v úterý udeřila jako hurikán čtvrté kategorie na pobřeží Nikaraguy, se za doprovodu vydatných lijáků pomalu sune nad Hondurasem. O víkendu má zasáhnout Kubu, na začátku příštího týdne jih Spojených států. Jedna z nejsilnějších bouří, jaké Střední Amerika v posledních letech zaznamenala, si vyžádala pět životů a na moři uvěznila desítky rybářů, informovaly agentury AP a Reuters.
Ilustrační foto

Hurikán Eta zesílil, Nikaragua evakuovala část obyvatelstva

Hurikán Eta zesílil a blíží se k pobřeží Nikaraguy a Hondurasu. Na severovýchodní pobřeží Nikaraguy by měl udeřit dnes, píše agentura AP s odvoláním na předpovědi amerického Národního centra pro hurikány (NHC). Nikaragua, která patří k nejchudším zemím na americkém kontinentu, evakuovala část obyvatelstva žijícího na pobřeží.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nikaragua tají skutečný rozsah epidemie covid-19, pohřbívá v noci

Nikaragua pohřbívá v tichosti a za tmy, aby zakryla skutečný počet úmrtí lidí s covidem-19. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na rodiny některých obětí a opozici. Autoritářský režim nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy při nynější pandemii nezavedl v šestimilionové zemi téměř žádná preventivní opatření a uvádí velmi nízké počty případů nákazy koronavirem (na 1500) i úmrtí s covidem-19 (55).
Koronavirus

Latinská Amerika zavedla přísné karantény

V Latinské Americe zatím není v dohledu zmírnění opatření proti šíření koronaviru, k jejich přísnému dodržování vyzvala tento týden i Panamerická zdravotnická organizace. A zatímco i většina Latinoameričanů si Velikonoce připomíná doma a například v Peru měli ve čtvrtek a v pátek zákaz vycházení, v Nikaragui autoritářská vláda vyzvala obyvatele k účasti na veřejných oslavách, ač nikaragujská církev pořádá mše bez věřících a tradiční procesí zrušila.
Noviny, ilustrační foto

Nikaragua může být prvním státem bez tištěných novin, režim prezidenta Ortegy zadržuje desítky tun papíru

Nikaragua by se mohla stát první zemí světa bez tištěných novin, varoval minulý týden nejstarší deník této středoamerické země La Prensa. Nikaragujská vláda autoritářského prezidenta Daniela Ortegy totiž podle něj ve snaze umlčet opoziční média už rok a půl zadržuje ve skladech celního úřadu desítky tun papíru a dalšího materiálu určeného dvěma velkým mediálním skupinám v zemi. Několik deníků už kvůli tomu přestalo vycházet.
Daniel Ortega

Nikaragujský režim propustil 91 politických vězňů. V boji hodlají pokračovat

Nikaragujský režim autoritářského prezidenta Daniela Ortegy v pondělí podmínečně propustil 91 politických vězňů, kteří byli zatčeni během téměř dvouletých protivládních protestů. Vláda krok vysvětlila tím, že chce přispět k "národnímu usmíření", informoval místní tisk. Nevládní organizace pro lidská práva upozornila, že za mřížemi je v této středoamerické zemi stále 65 politických vězňů.
Mike Pompeo

Pompeo se opřel do Číny: Při porušování lidských práv hraje svou vlastní ligu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes tvrdě kritizoval Írán, Jižní Súdán, Nikaraguu a především Čínu za jejich systematické porušování lidských práv. Učinil tak při prezentaci výroční zprávy ministerstva zahraničí USA o stavu lidských práv ve světě. Peking podle něj hraje "svou vlastní ligu", pokud jde o pošlapávání základní práv a svobod, napsala agentura Reuters.
Věznice, ilustrační fotografie

Prezident Nikaraguy drtí opozici. Nepohodlný politik dostal 30 let za "terorismus"

Soud v Nikaragui poslal na 30 let do vězení opozičního politika, který během loňských demonstrací vystupoval proti vládě socialistického prezidenta Daniela Ortegy. Chester Membreño, jehož nevládní organizace označují za politického vězně, dostal většinu trestu za "terorismus" v souvislosti s tím, že organizoval některé protesty. Informovala o tom agentura EFE.
Daniel Ortega

Další migrační krize? Násilí a ekonomická krize v Nikaragui nabírají na obrátkách

Násilí, které v posledním půlroce rozpoutal nikaragujský režim Daniela Ortegy vůči demonstrantům a které si vyžádalo už na 400 obětí, může vést k podobné migrační krizi, jakou v poslední době způsobila v Jižní Americe venezuelská autoritářská vláda. Uvedla to v rozhovoru s ČTK nikaragujská lidskoprávní aktivistka Juliana Dubónová, která se v Praze účastnila konference o lidských právech, pořádané Knihovnou Václava Havla.
Daniel Ortega

"Válečný zločinec, vraždí děti." Exmanželka Micka Jaggera se obula do Ortegy

New York - Nikaragujská aktivistka a bývalá herečka Bianca Jaggerová, která proslula jako bojovnice za lidská práva, o víkendu v New Yorku kritizovala režim prezidenta Daniela Ortegy. Třiasedmdesátiletá exmanželka hudebníka Micka Jaggera označila prezidenta své země, jehož hnutí před mnoha lety podporovala, za válečného zločince a vyzvala mezinárodní společenství, aby Ortegu pomohlo nikaragujskému lid svrhnout. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

před 42 minutami

před 58 minutami

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktivistka z Poslední generace si v Německu odsedí osm měsíců. Soud byl nekompromisní

Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek dostala v Německu osmiměsíční trest bez možnosti podmíněného propuštění. O případu informují zahraniční média. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy