V Latinské Americe zatím není v dohledu zmírnění opatření proti šíření koronaviru, k jejich přísnému dodržování vyzvala tento týden i Panamerická zdravotnická organizace. A zatímco i většina Latinoameričanů si Velikonoce připomíná doma a například v Peru měli ve čtvrtek a v pátek zákaz vycházení, v Nikaragui autoritářská vláda vyzvala obyvatele k účasti na veřejných oslavách, ač nikaragujská církev pořádá mše bez věřících a tradiční procesí zrušila.
Nikaragujský turistický institut připravil pro velikonoční týden asi 800 kulturních akcí. Například ve městě Granada na jihozápadě země se i v době koronavirové krize konají tradiční procesí na lodích na jezeru Cocibolca a lidé se baví jako jindy na plážích.
Nikaragua je také jedinou zemí regionu, která v době koronaviru nezavřela školy ani hranice. Podle serveru Infobae se nikaragujská vláda i v těchto krizových dnech stále drží hesla "Jedinečná a originální", jímž obvykle láká do země turisty.
Nikaragua má přitom od 1. dubna tři ministryně zdravotnictví. "Nyní máme tři ministryně (zdravotnictví)," oznámila viceprezidentka Rosario Murillová, manželka prezidenta Daniela Ortegy, 1. dubna, když se novou ministryní stala Martha Reyesová. Její předchůdkyně Carolina Dávilaová zůstala ministryní poradní a stejnou funkci má podle viceprezidentky i Sonia Castrová, dosud poradkyně prezidenta pro zdravotnictví.
Oficiálně vláda uvádí, že se v Nikaragui potvrdilo dosud jen devět případů covid-19, z toho čtyři lidé se uzdravili a jeden zemřel. Podle nevládních organizací jsou ovšem počty vyšší, ve čtvrtek to podle nich bylo 184 případů nákazy. Spekuluje se, zda mezi nemocnými není i prezident Daniel Ortega, už měsíc ho totiž veřejnost neviděla.
Jiná autoritářská vláda regionu, venezuelská, naopak přijala přísná opatření, jimiž omezila pohyb v ulicích na nejnutnější důvody a nařídila hospitalizovat všechny nakažené. Národní karanténu, vyhlášenou od 13. března, prodloužila teď o další měsíc. Oznámila to v sobotu viceprezidentka Delcy Rodríguezová na letišti v Caracasu, když tam dorazilo 30 tun zdravotnického materiálu z Číny. Venezuelské nemocnice se kvůli hluboké ekonomické krizi potýkají už několik let s nedostatkem léků, materiálu i personálu, který emigroval před krizí a represemi režimu. Časté jsou tam také dlouhé výpadky elektřiny i vody.
Další zpřísnění opatření proti koronaviru oznámila o víkendu starostka Bogoty Claudia Lópezová. Od pondělka budou moci v osmimilonové kolumbijské metropoli z domu ženy a muži jen v různých dnech. Podobné opatření už dříve zavedly na národní úrovni Panama či Peru, které jeho dodržování kontrolují na základě občanského průkazu. Problém tak mají transgenderové osoby. V Bogotě budou moci tito lidé chodit ven podle toho, kým se cítí, uvedla starostka. Z domu mohou Kolumbijci do 26. dubna také jen v nejnutnějších případech, tedy pro potraviny, léky, do banky či k lékaři.
Na dodržování opatření v některých částech Kolumbie dohlížejí i ozbrojené gangy a postalecké skupiny. Jak napsal dnes server Infobae, v oblastech, které tyto gangy ovládají, se objevily letáky či grafity, které varují před nedodržováním pravidel karantény a jsou podepsány povstaleckými skupinami a kriminálními gangy. Podle kolumbijského experta Luise Fernanda Trejose mají členové gangů strach ze šíření nemoci covid-19, na jejíž zvládání nemají zdravotnické vybavení a stát do oblastí, jež kontrolují, pustit nechtějí. Před porušováním karantény varovaly v předchozích dnech i gangy v Salvadoru či ve favelách v Riu de Janeiro.
Související
Hurikán Jóta si vyžádal nejméně 30 obětí, napáchal enormní škody
Jóta zeslabila na tropickou bouři, na svědomí má dvě oběti
nikaragua , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 41 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera