Další migrační krize? Násilí a ekonomická krize v Nikaragui nabírají na obrátkách

Násilí, které v posledním půlroce rozpoutal nikaragujský režim Daniela Ortegy vůči demonstrantům a které si vyžádalo už na 400 obětí, může vést k podobné migrační krizi, jakou v poslední době způsobila v Jižní Americe venezuelská autoritářská vláda. Uvedla to v rozhovoru s ČTK nikaragujská lidskoprávní aktivistka Juliana Dubónová, která se v Praze účastnila konference o lidských právech, pořádané Knihovnou Václava Havla.

"Do Kostariky už uteklo na 35.000 Nikaragujců, neupřesněný počet emigroval do USA, Panamy či Španělska," uvedla Dubónová. Toto číslo se může zdát ve srovnání se dvěma miliony venezuelských emigrantů nízké, ale Nikaragua je malá země s jen asi šesti miliony obyvatel a Venezuela jich má více než pětkrát tolik. Navíc počty emigrujících Nikaragujců budou zřejmě růst, protože represe Ortegova režimu sílí.

Také ekonomika Nikaraguy, která je druhou nejchudší zemí Latinské Ameriky, slábne. "Ortegovi se po nástupu do úřadu v roce 2007 povedlo zlepšit ekonomiku země díky Venezuele, jejíž socialistická vláda režim podporovala. S ekonomickou krizí ve Venezuele ale tato podpora skončila," uvedla Dubónová. Nikaragujská ekonomika je podle ní velmi zranitelná, protože není soběstačná.

Zastavení toků z Venezuely přispělo i k počínající ekonomické a sociální krizi v Nikaragui. Právě plánovaná důchodová reforma, která měla přinést více peněz do rozpočtu na sociální zabezpečení snížením důchodů a zvýšením příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění, stála letos v dubnu u zrodu masových protestů.

"My Nikaragujci jsme přesvědčeni, že jediný možný způsob, jak dostat Ortegu od moci, je protestovat v ulicích a činit takto nátlak na autoritářský režim, i když to stojí oběti," prohlásila Dubónová. "Oběti přináší nikaragujský lid také proto, že věří, že mu mezinárodní společenství pomůže v nátlaku na Ortegův režim, aby začal dodržovat lidská práva," dodala.

"Od roku 2006 nebyly v Nikaragui ani jedny transparentní a svobodné volby," uvedla Dubónová. Odkázala tak na volby, v nichž Ortega zvítězil se 38 procenty hlasů a jimiž se po 16 letech vrátil k moci. Poté začal Ortega podle Dubónové postupně ovládat soudní moc v zemi, včetně nejvyššího volebního soudu. S většinou v parlamentu pak v ústavě zrušil omezení počtu funkčních období.

V posledních volbách sice Ortega vyhrál se 72 procenty hlasů, ale podle Dubónové byla tehdy volební účast velmi nízká, asi 30 až 40 procent. Podle oficiálních údajů činila 68 procent. "Ortega si výsledky přizpůsobil, jak potřeboval, díky počítačové technice," míní nikaragujská aktivistka, podle níž by ve svobodných volbách Ortega rozhodně nevyhrál.

K manifestacím na podporu vlády, které se rovněž v posledních měsících konají, Dubónová řekla, že mnozí na ně "nechodí dobrovolně". "Bojí se o svá místa, podporují ho státní zaměstnanci, aby nepřišli o dobře placenou práci," připomněla zhoršující se ekonomiku nikaragujská aktivistka.

Jmenovala i absurdní případy z manifestací. Lidé například uspořádali průvod, v němž nesli modré a bílé balonky jako národní symbol v barvách nikaragujské vlajky. "Policisté chodili a ty balonky nám propichovali," uvedla s tím, že barvy režimu jsou červená a černá podle vlajky Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN). To je vládní strana, v jejímž čele stojí Ortega a která vznikla z partyzánských oddílů, jež svrhly v roce 1979 diktátora Anastasia Somosu.

I přes násilí a represe, které vláda používá proti demonstrantům, a přes čtyři stovky mrtvých hodlají Nikaragujci v protestech vytrvat. "Všechny nás zabít nemůžou," uvedla odhodlaně Dubónová.

Související

Více souvisejících

nikaragua Daniel Ortega lidská práva Knihovna Václava Havla Praha

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy