Další migrační krize? Násilí a ekonomická krize v Nikaragui nabírají na obrátkách

Násilí, které v posledním půlroce rozpoutal nikaragujský režim Daniela Ortegy vůči demonstrantům a které si vyžádalo už na 400 obětí, může vést k podobné migrační krizi, jakou v poslední době způsobila v Jižní Americe venezuelská autoritářská vláda. Uvedla to v rozhovoru s ČTK nikaragujská lidskoprávní aktivistka Juliana Dubónová, která se v Praze účastnila konference o lidských právech, pořádané Knihovnou Václava Havla.

"Do Kostariky už uteklo na 35.000 Nikaragujců, neupřesněný počet emigroval do USA, Panamy či Španělska," uvedla Dubónová. Toto číslo se může zdát ve srovnání se dvěma miliony venezuelských emigrantů nízké, ale Nikaragua je malá země s jen asi šesti miliony obyvatel a Venezuela jich má více než pětkrát tolik. Navíc počty emigrujících Nikaragujců budou zřejmě růst, protože represe Ortegova režimu sílí.

Také ekonomika Nikaraguy, která je druhou nejchudší zemí Latinské Ameriky, slábne. "Ortegovi se po nástupu do úřadu v roce 2007 povedlo zlepšit ekonomiku země díky Venezuele, jejíž socialistická vláda režim podporovala. S ekonomickou krizí ve Venezuele ale tato podpora skončila," uvedla Dubónová. Nikaragujská ekonomika je podle ní velmi zranitelná, protože není soběstačná.

Zastavení toků z Venezuely přispělo i k počínající ekonomické a sociální krizi v Nikaragui. Právě plánovaná důchodová reforma, která měla přinést více peněz do rozpočtu na sociální zabezpečení snížením důchodů a zvýšením příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění, stála letos v dubnu u zrodu masových protestů.

"My Nikaragujci jsme přesvědčeni, že jediný možný způsob, jak dostat Ortegu od moci, je protestovat v ulicích a činit takto nátlak na autoritářský režim, i když to stojí oběti," prohlásila Dubónová. "Oběti přináší nikaragujský lid také proto, že věří, že mu mezinárodní společenství pomůže v nátlaku na Ortegův režim, aby začal dodržovat lidská práva," dodala.

"Od roku 2006 nebyly v Nikaragui ani jedny transparentní a svobodné volby," uvedla Dubónová. Odkázala tak na volby, v nichž Ortega zvítězil se 38 procenty hlasů a jimiž se po 16 letech vrátil k moci. Poté začal Ortega podle Dubónové postupně ovládat soudní moc v zemi, včetně nejvyššího volebního soudu. S většinou v parlamentu pak v ústavě zrušil omezení počtu funkčních období.

V posledních volbách sice Ortega vyhrál se 72 procenty hlasů, ale podle Dubónové byla tehdy volební účast velmi nízká, asi 30 až 40 procent. Podle oficiálních údajů činila 68 procent. "Ortega si výsledky přizpůsobil, jak potřeboval, díky počítačové technice," míní nikaragujská aktivistka, podle níž by ve svobodných volbách Ortega rozhodně nevyhrál.

K manifestacím na podporu vlády, které se rovněž v posledních měsících konají, Dubónová řekla, že mnozí na ně "nechodí dobrovolně". "Bojí se o svá místa, podporují ho státní zaměstnanci, aby nepřišli o dobře placenou práci," připomněla zhoršující se ekonomiku nikaragujská aktivistka.

Jmenovala i absurdní případy z manifestací. Lidé například uspořádali průvod, v němž nesli modré a bílé balonky jako národní symbol v barvách nikaragujské vlajky. "Policisté chodili a ty balonky nám propichovali," uvedla s tím, že barvy režimu jsou červená a černá podle vlajky Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN). To je vládní strana, v jejímž čele stojí Ortega a která vznikla z partyzánských oddílů, jež svrhly v roce 1979 diktátora Anastasia Somosu.

I přes násilí a represe, které vláda používá proti demonstrantům, a přes čtyři stovky mrtvých hodlají Nikaragujci v protestech vytrvat. "Všechny nás zabít nemůžou," uvedla odhodlaně Dubónová.

Související

Více souvisejících

nikaragua Daniel Ortega lidská práva Knihovna Václava Havla Praha

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy