lidská práva

Šanghaj

Čína ignoruje univerzalitu lidských práv. Brzy legitimizuje i genocidu

Čínská vláda vytvořila v reakci na kritiku za nedodržování lidských práv ucelenou strategii. Server Conversation upozornil, že se Peking snaží „zničit základní myšlenku mezinárodního řádu po skončení studené války – univerzalitu lidských práv“. Využívá k tomu koalici podobně smýšlejících autoritářských a neliberálních států. Pokud jejich počet s časem naroste, může se velmi dobře stát, že například čínská genocida Ujgurů bude de iure legitimní. V OSN nebude dost hlasů pro prosazení odsuzující rezoluce.
Čína, ilustrační fotografie.

Čína a lidská práva: Je Peking opravdu nejhorší? Výzkumníkům chybí data z některých zemí

Iniciativa pro měření lidských práv (HRMI) zveřejnila analýzu toho, jak se vlády chovaly ke svým občanům. Hodnotila také základní občanská práva a kvalitu života. Nejhorší přístup vůči svým obyvatelům na světě má Čína, nicméně chyběla například data z Ruska a Severní Koreje, takže je dobré chápat takové označení se zdrženlivostí. Světová média v čele se serverem Guardian ale Peking rovnou označila za nejhorší. 
Ilustrační fotografie.

Čína odsoudila k dlouhým trestům vězení dva známé obránce lidských práv

V Číně odsoudili k dlouhým trestům vězení dva známé obránce lidských práv. Sü Č'-jung dostal u soudu ve městě Lin-šu trest 14 let odnětí svobody, Ting Ťia-siovi uložil trest 12 let za mřížemi, informovala dnes s odvoláním na organizaci Human Rights Watch agentura AFP. Oba právníky soud shledal vinnými z "podvracení státní moci".
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  
Jan Lipavský

Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, řekl Lipavský

Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.
OSN, ilustrační fotografie.

Při zvolení ČR do lidskoprávní Rady OSN byla důležitá síla mandátu, řekl velvyslanec

Při zvolení České republiky do Rady OSN pro lidská práva byla velmi důležitá síla mandátu, tedy kolik zemí pro ČR hlasovalo. V rozhovoru to ČTK řekl stálý představitel ČR při OSN v Ženevě Václav Bálek. Pro Českou republiku, jež v radě nahradila Rusko, v květnu hlasovalo 157 členů Valného shromáždění OSN, 23 se hlasování zdrželo. Česko by zároveň v příštím roce chtělo radě předsedat.
Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching hájil přístup Číny k otázce lidských práv

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ve videohovoru s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou hájil čínský postoj k lidským právům a prohlásil, že každá země by měla mít možnost vybrat si vlastní cestu s ohledem na místní podmínky.
Klára Kocmanová Rozhovor

Potírání lidských práv není názor, ale středověk. Chci opravit definici znásilnění, říká poslankyně Pirátů

Tématem číslo jedna je momentálně válka na Ukrajině, řada problémů se musí řešit ale i v Česku. Ceny raketově rostou, blíží se volby, debatuje se o lidských právech včetně uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. „Tzv. manželství pro všechny nadále naplno podporujeme, protože se jedná o napravení nespravedlnosti, kdy jen kvůli sexuální orientaci upíráme lidem jejich práva,“ uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Klára Kocmanová, poslankyně České pirátské strany.
Dana Němcová.

S Petrem Uhlem jsem se kvůli jeho levicovým postojům nehádala, v disentu nás pojila společná řeka myšlenek, říká Němcová

Do poslední chvíle ladila smuteční projev, aby se dnes co nejdůstojněji rozloučila s disidentem Petrem Uhlem, který zemřel ve středu 1. prosince. Jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová sice nerozuměla jeho silně levicovým postojům, ale ctila jej jako nesmírně statečného člověka, který pro své přesvědčení ohledně boje za lidská práva strávil v komunistických vězeních devět let. „Petr byl výjimečně vyhraněnou osobností, která ze svých zásad nikdy neustoupila. Je symbolické, že bude pochován právě dnes, kdy je Den lidských práv. Bude mně moc chybět,“ říká pro EuroZprávy.cz Dana Němcová, která s ostatními chartisty dá Petru Uhlovi sbohem v pražském strašnickém krematoriu od 15 hodin.
Václav Malý.

Hájit lidská práva je součástí životní cesty. Nejsem hrdina, říká držitel francouzského Řádu čestné legie biskup Malý

Biskup Václav Malý, který minulý pátek obdržel nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie, za osobní nasazení v prosazování lidských práv, se nepovažuje za žádného hrdinu, když podporuje a navštěvuje rodiny politických vězňů v zemích, kde vládne diktátorský režim. „Opravdu se necítím jako hrdina či statečný člověk, když projevuji solidaritu rodinám, jejichž členové jsou perzekvovaní. Moje aktivita mě nic nestojí, nic neriskuji. Obdiv si spíše zaslouží političtí vězni, kteří se u nás v padesátých letech dokázali vyrovnat s brutálními podmínkami v komunistických žalářích. Hájit lidská práva je nedílnou součástí životní cesty. Čerstvého ocenění si nesmírně vážím,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz Václav Malý, výrazná tvář československého disentu i Sametové revoluce v roce 1989.
Čínský prezident Si Ťin-pching

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin-pchinga

Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní revoluci, která měla odstranit veškerou vnitrostranickou opozici a za pomoci síly lidových mas "očistit politickou duši" země, nastiňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník připomíná, že tato desetiletá kampaň si vyžádala přes milion obětí a 36 milionů perzekvovaných, včetně otce stávajícího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Afghanistán, ilustrační fotografie.

Desítky Afghánek demonstrovaly za ženská práva

Několik desítek demonstrantek dnes vyšlo do ulic města Herát na západě Afghánistánu na obhajobu ženských práv poté, co se moci v zemi v polovině srpna ujalo fundamentalistické hnutí Tálibán. Za své minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán nedovoloval ženám studovat a pracovat a také jinak rozsáhle omezoval jejich práva.
Čína, ilustrační fotografie

Čínští komunisté slaví sté výročí. Strana zůstává nemilosrdná a represivní

NÁZOR - Před sto lety se třináct mladých Číňanů a dva představitelé Kominterny tajně sešli ve francouzské čtvrti v Šanghaji, aby se ve strachu z policie brzy přesunuli do nedalekého města Ťia-sing, kde museli pokračovat v debatě na výletní lodi, připomíná editorial serveru Guardian. Prestižní deník dodává, že z těchto neslibných začátků vzešlo největší a nejsilnější politické hnutí světa, Komunistická strana Číny, která má nyní 92 milionů členů.
Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák, novinářka a lékař, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že Bělorusko také vydalo zatykač na vůdkyni tamní opozice, v exilu pobývající Svjatlanu Cichanouskou, kterou viní z terorismu.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 1 hodinou

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy