Česko v pátek hostí neformální jednání Rady OSN pro lidská práva, které předsedá. Zahájil ho už ve čtvrtek prezident Petr Pavel, dnešního programu se účastní i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).
Lipavský při zahájení zmínil bývalého prezidenta Václava Havla i svého nedávno zesnulého předchůdce v úřadu Karla Schwarzenberga a podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti v rámci české zahraniční politiky jako odkaz obou velkých politických osobností.
Zasedání Rady zahájil už ve čtvrtek na Pražském hradě prezident Pavel, který rovněž podotkl, že podpora a ochrana lidských práv je dlouhodobou prioritou české zahraniční politiky.
"Jsem rád, že se Česko v současnosti znovu věnuje lidskoprávní politice a podpoře demokratických hodnot doma i v zahraničí. Potvrzuje to i naše předsednictví Radě pro lidská práva. Právě mezinárodní organizace jako OSN jsou ideálním místem, kde můžeme prosazovat systém založený na mezinárodním právu a úctě k pravidlům, který je vlivem současných bezpečnostních krizí ve světě v ohrožení," uvedl na sociální síti X.
Lipavský zdůraznil, že ochrana lidských práv může omezit vznik bezpečnostních hrozeb, jako je terorismus nebo nelegální migrace. "Proto jsou důležitá setkání, jako je toto. Lidská práva musíme chránit nejen sami, ale také v koordinaci s našimi partnery v Radě OSN pro lidská práva," konstatoval.
Podle ministerstva zahraničních věcí jsou tématy jednání nové výzvy v otázce lidských práv nebo větší zapojení nevládního sektoru.
Související
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Jan Lipavský , OSN , ministerstvo zahraničí , lidská práva
Aktuálně se děje
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
30. prosince 2025 17:19
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě