Česko hostí jednání Rady OSN pro lidská práva, promluvili Pavel i Lipavský

Česko v pátek hostí neformální jednání Rady OSN pro lidská práva, které předsedá. Zahájil ho už ve čtvrtek prezident Petr Pavel, dnešního programu se účastní i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). 

Lipavský při zahájení zmínil bývalého prezidenta Václava Havla i svého nedávno zesnulého předchůdce v úřadu Karla Schwarzenberga a podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti v rámci české zahraniční politiky jako odkaz obou velkých politických osobností. 

Zasedání Rady zahájil už ve čtvrtek na Pražském hradě prezident Pavel, který rovněž podotkl, že podpora a ochrana lidských práv je dlouhodobou prioritou české zahraniční politiky.

"Jsem rád, že se Česko v současnosti znovu věnuje lidskoprávní politice a podpoře demokratických hodnot doma i v zahraničí. Potvrzuje to i naše předsednictví Radě pro lidská práva. Právě mezinárodní organizace jako OSN jsou ideálním místem, kde můžeme prosazovat systém založený na mezinárodním právu a úctě k pravidlům, který je vlivem současných bezpečnostních krizí ve světě v ohrožení," uvedl na sociální síti X.

Lipavský zdůraznil, že ochrana lidských práv může omezit vznik bezpečnostních hrozeb, jako je terorismus nebo nelegální migrace. "Proto jsou důležitá setkání, jako je toto. Lidská práva musíme chránit nejen sami, ale také v koordinaci s našimi partnery v Radě OSN pro lidská práva," konstatoval.

Podle ministerstva zahraničních věcí jsou tématy jednání nové výzvy v otázce lidských práv nebo větší zapojení nevládního sektoru.

Související

Petr Fiala

Stalinistické praktiky, porušování lidských hodnot. Čeští politici odsoudili Kreml za smrt Navalného

Rusko se podle vyjádření českých politiků chová ke svým občanům stejně, jako když uplatňuje svou zahraniční politiku. Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí za Piráty, označil Rusko za násilnický stát, který utlačuje lidi toužící po lepší budoucnosti. Komentoval tím smrt ruského opozičníka Alexeje Navalného. Premiér Petr Fiala zdůraznil, že případ Navalného ukazuje, jak daleko je Putinův režim ochoten zajít v boji s politickými protivníky. Čeští politici na sociálních sítích odsoudili ruský režim za stalinistické praktiky a porušování lidských hodnot.

Více souvisejících

Jan Lipavský OSN ministerstvo zahraničí lidská práva

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy