Čínská vláda vytvořila v reakci na kritiku za nedodržování lidských práv ucelenou strategii. Server Conversation upozornil, že se Peking snaží „zničit základní myšlenku mezinárodního řádu po skončení studené války – univerzalitu lidských práv“. Využívá k tomu koalici podobně smýšlejících autoritářských a neliberálních států. Pokud jejich počet s časem naroste, může se velmi dobře stát, že například čínská genocida Ujgurů bude de iure legitimní. V OSN nebude dost hlasů pro prosazení odsuzující rezoluce.
Peking tuto strategii nazval „Globální civilizační iniciativa“. Již v březnu její vznik oznámil vůdce Si Ťin-pching a navazuje na další diplomatické nástroje – Globální rozvojovou iniciativu a Globální bezpečnostní iniciativu. Peking se tak snaží o rozšíření čínského vlivu na mezinárodní instituce a normy, zatímco Ťin-pching prosazuje svůj plán „velké obnovy čínského národa“.
Čínská vláda nabízí rozvojovým zemím lukrativní obchodní a investiční příležitosti a možnost „napodobit její autoritářský politický model,“ jak píše Conversation. Čínská strategie namísto dodržování univerzality lidských práv počítá s kulturně relativistickým přístupem založeném na „národních podmínkách a jedinečných rysech každé země“.
Podle čínské strategie má každá země rozvíjet ochranu lidských práv na základě vlastní kultury a tradic. „V oblasti lidských práv neexistuje univerzální mode,“ podotkl bývalý šéf čínské diplomacie Qin Gang začátkem letošního roku.
Iniciativa stojí proti západnímu liberálnímu pohledu na dodržování lidských práv. Čínský vůdce navíc chce podpořit spolupráci mezi neliberálními a autoritářskými režimy. „Při prosazování modernizace nebude Čína kráčet po staré cestě kolonizace a drancování, ani po křivolaké cestě, kterou se vydaly některé země, aby usilovaly o hegemonii, jakmile zesílí,“ vylíčil Si Ťin-pching.
Peking se stal lídrem širší koalice zemí, které hledají alternativu vůči západnímu mezinárodnímu řádu. Tyto státy se zdržují vzájemného „vnucování“ vlastních hodnot a je „přísně zakázáno zasahování do vnitřních záležitostí“. Taková koalice může podle serveru Conversation poskytnout Číně jakousi „kouřovou clonu“, kdy bude moci volně porušovat lidská práva mimo dohled mezinárodních či humanitárních organizací.
Přístup k čínské iniciativě navíc poskytne autoritářských a neliberálním zemím prostor pro prosazování vlastních cílů a trestání politických oponentů bez jakýchkoli obav z odsouzení. Především v rámci Organizace spojených národů rezoluce o odsouzení takových činů neprojde hlasováním, pokud se koaliční země rozhodnou podpořit jednoho ze svých partnerů.
Čína se tak vydala na vzdor proti OSN, která dosud jednoznačně odsuzovala tamní porušování lidských práv. Při dostatečné podpoře se může stát, že probíhající genocida Ujgurů zkrátka Pekingu „projde“. Totéž lze říct o Myanmaru a utlačování Rohingů nebo Rusku a jeho nelidských podmínkách ve vězeňství.
Související

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 58 minutami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 1 hodinou

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 2 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
včera

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
včera
Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.
Zdroj: Libor Novák