Čína ignoruje univerzalitu lidských práv. Brzy legitimizuje i genocidu

Čínská vláda vytvořila v reakci na kritiku za nedodržování lidských práv ucelenou strategii. Server Conversation upozornil, že se Peking snaží „zničit základní myšlenku mezinárodního řádu po skončení studené války – univerzalitu lidských práv“. Využívá k tomu koalici podobně smýšlejících autoritářských a neliberálních států. Pokud jejich počet s časem naroste, může se velmi dobře stát, že například čínská genocida Ujgurů bude de iure legitimní. V OSN nebude dost hlasů pro prosazení odsuzující rezoluce.

Peking tuto strategii nazval „Globální civilizační iniciativa“. Již v březnu její vznik oznámil vůdce Si Ťin-pching a navazuje na další diplomatické nástroje – Globální rozvojovou iniciativu a Globální bezpečnostní iniciativu. Peking se tak snaží o rozšíření čínského vlivu na mezinárodní instituce a normy, zatímco Ťin-pching prosazuje svůj plán „velké obnovy čínského národa“.

Čínská vláda nabízí rozvojovým zemím lukrativní obchodní a investiční příležitosti a možnost „napodobit její autoritářský politický model,“ jak píše Conversation. Čínská strategie namísto dodržování univerzality lidských práv počítá s kulturně relativistickým přístupem založeném na „národních podmínkách a jedinečných rysech každé země“.

Podle čínské strategie má každá země rozvíjet ochranu lidských práv na základě vlastní kultury a tradic. „V oblasti lidských práv neexistuje univerzální mode,“ podotkl bývalý šéf čínské diplomacie Qin Gang začátkem letošního roku.

Iniciativa stojí proti západnímu liberálnímu pohledu na dodržování lidských práv. Čínský vůdce navíc chce podpořit spolupráci mezi neliberálními a autoritářskými režimy. „Při prosazování modernizace nebude Čína kráčet po staré cestě kolonizace a drancování, ani po křivolaké cestě, kterou se vydaly některé země, aby usilovaly o hegemonii, jakmile zesílí,“ vylíčil Si Ťin-pching.

Peking se stal lídrem širší koalice zemí, které hledají alternativu vůči západnímu mezinárodnímu řádu. Tyto státy se zdržují vzájemného „vnucování“ vlastních hodnot a je „přísně zakázáno zasahování do vnitřních záležitostí“. Taková koalice může podle serveru Conversation poskytnout Číně jakousi „kouřovou clonu“, kdy bude moci volně porušovat lidská práva mimo dohled mezinárodních či humanitárních organizací.

Přístup k čínské iniciativě navíc poskytne autoritářských a neliberálním zemím prostor pro prosazování vlastních cílů a trestání politických oponentů bez jakýchkoli obav z odsouzení. Především v rámci Organizace spojených národů rezoluce o odsouzení takových činů neprojde hlasováním, pokud se koaliční země rozhodnou podpořit jednoho ze svých partnerů.

Čína se tak vydala na vzdor proti OSN, která dosud jednoznačně odsuzovala tamní porušování lidských práv. Při dostatečné podpoře se může stát, že probíhající genocida Ujgurů zkrátka Pekingu „projde“. Totéž lze říct o Myanmaru a utlačování Rohingů nebo Rusku a jeho nelidských podmínkách ve vězeňství.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína lidská práva

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy